Инициативата за Източното партньорство на ЕС трябва да продължава, тя има своето бъдеще и може да се превърне в едно от най-успешните направления на външната политика на Съюза, но трябва да бъде променена. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на конференцията "Кавказки пленници: Източното партньорство на ЕС-политика на приобщаване или инструмент за сдържане?", организирана от Делегацията на българските социалисти в ЕП и Института за икономика и международни отношения.
Според Илияна Йотова 10 години след началото на инициативата за Източното партньорство, резултатите не са задоволителни - имало е прекалено много амбиции и все още прекалено малко резултати.
Според вицепрезидента няма по-губеща политика по отношение на Южен Кавказ от играта с нулева сума - когато ЕС иска всичко, да се направят трудни реформи, да се постигнат големи стандарти, а от своя страна - помощта не е особено голяма. Играта с нулева сума е не просто губеща, а може да има катастрофални последствия и да се превърне в игра с отрицателна сума, посочи Йотова.
По думите й ще сбърка всеки, който разговаря менторски с Тбилиси, Баку или Ереван. Не трябва да се бърка стремежа за партньорски отношения за безалтернативност на контакта с ЕС, отбеляза Йотова и допълни, че всеки от ЕС, който смята, че това е панацеята и че всяка една държава не търси други алтернативи, освен контакта с ЕС, много се заблуждава. Ще сбърка и всеки, които смята, че ЕС и неговата външна политика нямат място в Южен Кавказ, каза още Илияна Йотова.
Според вицепрезидента ще бъде голяма грешка, ако се съсредоточи цялото внимание, дипломатически и финансови ресурси на ЕС по Източното партньорство само в отношенията с Украйна, каквато е още една тенденция, която се наблюдава.
Вицепрезидентът препоръча на българските евродепутати да участват активно в темата за Източното партньорство и посочи, че тя е важна за мира и сигурността не само на целия регион, а и за стабилитета на Европа, за да не се прокарват нови разделителни линии.
Илияна Йотова отбеляза също необходимостта от консолидирана българска позиция по темата, както и да се настоява да не се противопоставя проекта Източно партньорство на проекта Западни Балкани.