В равносметка за 30-те години от началото на промените в България, лидерът на АБВ-Младежи Пламена Заячка изрази съмнение в положителните резултати от прехода. Пред медиите тя призова да излезем от идеологията и клишетата и да направим обективна равносметка, съобщиха от партийната централа.
„Не оценка, а равносметка. Не отричаме демокрацията, но и тя не трябва да отрича недостатъците си. Кой спечели от промените? Започнахме на равни начала с останалите източноевропейски държави. Само, че за 30 години, у нас реалността днес е такава, че за 30 години след началото на промените и въпреки някои постижения, България продължава да е най-бедната страна в ЕС със средна месечна заплата от 300 евро. Под линията на бедност у нас са 1,5 млн. българи. Налице е проблем с имиджа ни в Европа, откъдето не секват критиките за неуспеха ни в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. България стана първата страна в ЕС, чиито европейски фондове бяха блокирани. Системата на обществените поръчки се превърна в основен извор на корупция“, каза тя.
Като други резултати от 30-годишните промени у нас Заячка посочи растящата престъпност; организирани престъпни групи, социална деградация на огромни части от населението, както и демографски крах – над 2 млн души и високата смъртност - 15,3 промила.
„България е с най-ниска продължителност на живота в ЕС, но и с най-висока преждевременна сърдечносъдова смъртност; тревожна е статистиката че сме в топ 3 на държавите с детска смъртност. България също е между страните с най-високи доплащания от пациентите (40-45%). Системата ни е 50/50 държава – пациент. Смело може да се каже, че системата ни на здравеопазване е пазарна и позорна. Аз съм представител на поколението, което плаща цената на прехода. Смело мога да кажа, че трябва да се концентрираме върху засилване на социалната стабилност чрез постепенно изграждане на социална държава. Това е тенденция, която се възприема от все повече развити държави“, посочи Заячка.