Колкото и да не се говори в страната ни, с 32 процента спрямо 2018 г. се е увеличил отново притокът на бежанци към Гърция. Той рефлектира и върху българо-гръцката граница и ако някой смята, че сериозната вълна на мигрантските потоци е преминала, би трябвало да гледа доста наивно на нещата, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова на конференцията "Има ли ЕС потенциал да бъде самостоятелен глобален играч?". Дискусията в София е организирана от Института за икономика и международни отношения и фондацията "Фридрих Еберт".
По думите ѝ политиката на ЕС за разрешаване на кризата с миграцията не е достатъчно адекватна. Един мандат на ЕК току що приключи с почти никаква промяна в тези политики. Не намериха смелост да променят Дъблинското споразумение, не намериха достатъчно смелост да приемат целия пакет за политиката за убежище. Бих направила една прогноза, че и намеренията, които има в тази посока, и политиките, които са заложени, определено не са в посока на интересите на страните от външните граници на ЕС, каквато е и България - специално за приемането на мигрантите и за първата страна на приемане, посочи Йотова.
По думите ѝ продължава да стои с голяма тревога и все още нерешен казусът "Шенген". Напоследък извън темата за България и Румъния, стои и още едно намерение на част от държавите, говорителят на тази тенденция е Макрон - за преразглеждане на Шенгенското пространство, за частично връщане на контрола по границите, разбира се в контекста на цялостното укрепване на външните граници на ЕС, засилване на позициите на Фронтекс, отбеляза вицепрезидентът.
Европа изпада в странна ситуация, в която САЩ въвеждат определено протекционистки мерки, Китай и Русия отдавна правят това, а ЕС продължава да говори за либерализация на търговията и за сключване на споразумения, коментира бившият външен министър Ивайло Калфин. Той е скептичен дали това е печеливша позиция и ще помогне на европейската икономика.
Нямаме наша собствена външнополитическа стратегия, коментира заместник-председателят на парламента Кристиан Вигенин. Ние преди всичко сме потребител, а не генератор на идеи за външната политика на ЕС, посочи той.