Трябва да сме наясно, че видът на гласуването е техническо решение. Дали то ще бъде с машини, електронно, дистанционно, дали с бюлетини – това е техническо решение за осъществяване на вота. Това каза депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на правната комисия Десислава Атанасова по време на заседанието на комисията, на което се обсъжда отмяната на машинното гласуване за местни и парламентарни избори на второ четене, предаде репортер на Novini.bg
Както стана ясно, всички, които избират, имат равни конституционни права, така че не бива ние политиците, независимо дали сме в управление или в опозиция да пречим на хората да осъществяват тези свои конституционни права, заяви Атанасова в реплика към изказване на депутата от БСП Филип Попов, който посочи като аргумент машинното гласуване да остане това, че според него, хората нямат доверие в изборния процес. Има проблеми с т.нар. Корпоративен вот, натиск, рекет, индиански нишки. Машината ще възвърне част от доверието в изборния процес, посочи по-рано Попов.
Дали в Швейцария, където почти всяка година, понякога и по няколко пъти в годината гласуват с машини или с бюлетини? Да не би в референдумите и в изборите им демокрацията им да е застрашена, защото няма машинно гласуване? Насаждането на темата "изборни манипулации", обвързването с кебапчета, индийски нишки и всичко друго, ни връща в 2013 година, Костинброд, заяви Десислава Атанасова.
Не търсете индулгенция за една бъдеща загуба на местните избори или на следващите – парламентарни, европейски и президентски. Нека да говорим коректно и експертно, ако е възможно, посочи още Атанасова в репликата си към Филип Попов.