Във вторник Столтенберг (генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг - б.р.) от името на 29-те страни членки, включително и от името на България излезе с анонс на решенията, които се предполага, че трябва да бъдат взети във Вашингтон утре, като тревога номер едно беше Русия в Черно море. Огромното мнозинство от тези държави са европейски, затова не бива да извеждаме като американски опита за възстановяване на баланса. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ вицепрезидентът на Асоциацията на Атлантическия договор Елена Поптодорова по повод подготвяния от НАТО пакет от мерки срещу Русия в Черно море.
Балансът е нарушен в Черно море от руска страна. От нашата страна просто няма нищо. Картината тук е драматична в това отношение. Говорим за възстановяване на един баланс във военномнорско отношение. Вероятно тази тема не би се повдигнала, ако не се беше разпаднал договорът между Русия и САЩ за ракетите със среден обсег на действие, заяви Поптодорова.
Уравнението не е толкова просто, не е само САЩ-Русия. България трябва да си даде сметка, че най-близките ѝ съюзници в Европейския съюз са изразили категорично мението си. Възстановяването на баланса означава НАТО да има повече подводници, повече учения, обмен на информация. Принципът е върховенството на международното право да е водещо, коментира Елена Поптодорова.
Русия е разположила ракети, които могат да ударят Югоизточна Европа и Европа като цяло, а такива ракети НАТО не е разположила срещу Русия, няма и да разположи, добави тя.
Елена Поптодорова коментира и скандала между България и Турция от последните дни след думите на турския министър на външните работи Мевлют Чавушоглу за българския закон за вероизповеданията. Ердоган винаги тика всичко до ръба – и политически, и географски, и военно, но никога не прави последната крачка. Бидейки с пълно внимание към действията на Турция, трябва да имаме предвид, че тя също гледа своя интерес. Турция няма никакъв интерес да остане дълбока азиатска провинция, посочи вицепрезидентът на Асоциацията на Атлантическия договор.