Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ е необходим за редица сектори и дейности в държавата, с оценките и прогнозите за качеството на атмосферния въздух и са впечатляващи резултатите на НИМХ, изразяващи се в изготвянето на над 9000 експертизи годишно. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на отбелязването в НИМХ на Световния ден на водата и на Световния ден на метеорологията.
Пред метеоролозите, хидролозите и служителите от НИМХ министър Вълчев, отбеляза, че през миналата година е имал много разговори с тях и с БАН за искането на НИМХ да излезе от структурата на БАН. Радвам се, че тази малка криза позволи да се види колко важна е работата на НИМХ, който е националната хидрометеорологична служба на България и тя трябва да бъде подкрепяна. Тези два празника, които се отбелязват днес, ни дават възможност да си припомним колко са важни времето, водата и слънцето за нашия живот, каза министър Вълчев. И добави, че няма как да не се замислим за времето и за климатичните промени, които са глобални.
Недостигът на вода ще предизвика миграционни процеси и ще се усети във всички страни, заяви образователният министър.
Надявам се, като държава, да имаме по-голяма възможност да подпомагаме дейността на НИМХ през следващите години, каза Красимир Вълчев.
Генералният директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов представи дейността на метеоролозите и хидролозите назад през годините и каза, че сега в НИМХ работят 1285 учени и служители на 724 щатни бройки, като 218 от тях изпълняват денонощна оперативна работа.
НИМХ осигурява с метеорологична информация и с прогнози редица министерства и държавни структури, сред тях са МОСВ, МВР, МРРБ, МЗХГ, МТИС, МОН и общините, информира проф. Брънзов.