Обединени ние дефинираме нови правила, сред които няма място за расизъм, за ксенофобия и нетолерантност, това е тежка битка, която се води всеки ден и не трябва да се отказваме, заяви Ирит Лилиан, посланик на Държавата Израел в България. Тя участва в среща " Заедно за България, заедно за Европа" в Министерския съвет.
По думите на Лилиан омразата е много силно чувство и може да има положителни измерения при въстание срещу потисничество, но омразата може и да има лошо измерение, когато се поражда на етническа, религиозна принадлежност. "Вероятно знаете нашата поговорка, че някой, който спаси една душа, спасява целия свят", отбеляза посланикът и попита "Ние можем ли да бъдем спасени, може ли нашите национални и индивидуални души да бъдат спасени, да запазим общи ценности".
По думите на Лилиан това, на което трябва да научим децата си, е, че са уникални човеци, че в миналото никога не е имало деца като тях. Да ги научим да не вредят на друг уникален също като тях човек.
Посланикът на САЩ в България Ерик Рубин изрази личната си положителна оценка към всички посланици, които присъстват на днешната проява заради техния личен ангажимент и съпричастност. Той отбеляза положителния пример на кмета Йорданка Фандъкова и на заместник-кмета Тодор Чобанов, които по думите му са пример на позитивно лидерство, изправено пред предизвикателствата на омразата. Той благодари и на Организацията на евреите в България "Шалом" за тяхната твърда позиция и неприемане на расизма, както и на правителството за всичко, което прави. Според Рубин сме изправени пред серия от предизвикателства, има врагове на прогреса и на мирното съвместно съществуване. "Тези, които се опитват да ни накарат да мразим, са лоши, тези които се опитват да направят обратното, трябва да бъдат приветствани", каза Рубин. Той допълни, че омразата не може да породи друго освен омраза, любовта може.
На форума бяха оповестени данни от изследване на Евробарометър, според което повече от половината граждани на ЕС не знаят нищо за Холокоста, не е малка и тази част, които отричат съществуването на Холокост. Като положително беше отбелязано, че страната ни официално прие дефиниция срещу антисемитизма и има национален координатор за борба с антисемитизма - Георг Георгиев - заместник-министър на външните работи.
Георгиев каза по време на събитието, че днешната тема вероятно не е най-интересната и достатъчно шокиращата, тя не е скандална, но е важна за всеки един, който трябва да си даде сметка, че от момента на това да мразиш, до момента, в който можеш да бъдеш мразен, понякога стои малък период, че лесно можеш да минеш на страната на тези, чиито достойнство и живот да бъдат потъпкани.
За присъстващите на днешния форум е много притеснително, че има Луковмарш, но смятат, че е добре, че има и анти Луковмарш, което показва, че има баланс в обществото.
Георгиев смята, че омразата не може да бъде борена с друга омраза. Според него българският народ, макар преживял и мрачни времена, е запазил в себе си оная искра на разбиране защо трябва да бъде толерантен. Грозно маргинални елементи се появяват и мърсят нашата среда, но те са тук, за да ни напомнят къде не трябва да се връщаме, допълни националният координатор за борба с антисемитизма.
В края на срещата бе пописан манифест "Заедно срещу езика на омразата".
Посланикът на Израел: Битката срещу езика на омразата е тежка битка
- 16.02.2019 | 20:04
- 705