Обществото по-скоро съчувства на Елена Йончева във връзка с разследването за използване на пари от КТБ, показват данните от проучване на „Галъп”. Сондажът е започнат, след повдигнатото обвинение. По време на изследването Йончева разпространи запис, за който се твърди, че уличава министърът на културата Боил Банов в злоупотреба.
Българите в по-голяма степен са на мнение, че случващото се изглежда като репресия срещу нея. 38% споделят тази теза, а 22% са на обратното мнение. 18% пък признават, че не се интересуват. Затова и в избора коя от двете основни политически сили в обществото губи от скандала, по-губещ в обществените очи изглежда по-скоро ГЕРБ – 22% избират тази опция, а 19% избират опцията „Йончева и БСП“.
Отвъд партийния сблъсък обаче, 51% намират, че и двете страни ще загубят в създалата се политическа ситуация. На този фон 41% казват, че ако Йончева оглави листа на БСП за евроизборите, това ще увеличи шансовете на червените. 46% обаче са на обратното мнение. В същото време Елена Йончева се възприема сравнително далеч от обичайната партийна политика и затова се ползва и с по-скоро високото за българския политически процес доверие от 34%.
Това е и част от обяснението за положителната обществена реакция към нея, отчитат социолозите. Сходна е логиката и по отношение на президентската институция. Високото доверие там и традиционната обществена критичност към властта води и до логична подкрепа за критичния тон на президента Радев от последната му реч. 67% от запитаните са съгласни с острата критика, а 27% не са. 50% не намират пряка връзка между евроизборите и съдбата на правителството. 43% обаче смятат, че евроизборите ще играят ролята на допитване или своеобразен референдум за съдбата на правителството и ГЕРБ.
Данните са от независим бърз телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“. Проведен е сред 800 души между 29 и 31 януари и е започнал преди скандала около Боил Банов.