Каракачанов: Ние правим компромиси, а македонците шикалкават

Булфото/архив
share

Вицепремиерът Красимир Каракачанов изрази недоволство от липсата на напредък в работата на българо-македонската комисия, която уточнява общото историческо наследство. Вицепремиерът разкритикува българските представители в комисията, които според него не отстояват достатъчно твърдо позициите на България.

„От година и половина тази т.нар. комисия на практика няма никакъв напредък. От българска страна има желание да се правят компромиси, което според мен е недопустимо, а от македонска стана има желание да се шикалкави“, каза той, визирайки работата на съвместната експертна Комисия по историческите и образователни въпроси с Македония.

„Например твърдят, че цар Самуил воювал и срещу България“, каза Каракачанов и същевременно подчерта, че не съжалява за Договора за добросъседство, който е бил крачка напред. 

,,Има много ясни клаузи в договора за приятелство с Македония, но в Скопие трябва да престанат да фалшифицират историята", допълни още той в ефира на БНР.

Според Каракачанов в Скопие трябва да се промени манталитетът и Македония не би трябвало да влиза в НАТО с този манталитет.

„Като лидер на ВМРО, човек и историк и българин имам право на свое мнение и ще го защитавам“, допълни Каракачанов, но уточни, че не ангажира с това правителството.

,,В политиката, особено когато си в коалиция, трябва да се съобразяваш с партньорите, за да няма драми. Синята каска обаче вече я подарих на премиера Борисов. Който не е разбрал, че подобни крамоли са вредни, няма да разбере нищо и следващата година. Може ли в едно семейство да има скандали и комшиите да го уважават? Вместо да убеждаваме ГЕРБ, се разправяме със себе си“, сподели военният министър.

,,Единственият въпрос, по който се наложи компромис, са пенсиите. Ние смятахме, че минималната пенсия трябва да стане 300 лева'', добави вицепремиерът.

България не е дефинирала ясно каква е нейната политика спрямо българите в чужбина, отбеляза Каракачанов на въпрос са бъдещето на Държавната агенция за българите в чужбина и предложението за нейното закриване. 

,,Необходима е ясно разписана държавна политика. Има четири милиона българи в чужбина'', напомни Каракачанов и сподели, че е необходимо специално министерство.

"Не ме е страх, но не ми се правят предсрочни избори. Уморително е и губене на време за държавата", отговори Каракачанов на въпрос за евентуални предсрочни избори.

Водещи новини

Още новини