Целта на съдебната реформа е българските граждани да получат качествено правосъдие. В доклада на ЕК се констатира, че през последната година България е продължила с усилията си да изпълни препоръките на въпросния доклад. Като постижение можем да отбележим, че препоръки номер 1, 2 и 6 са временно затворени. Въпреки това ЕК счита, че развитието на изпълнението на някои от препоръките продължава.
Това заяви на извънреден брифинг в Министерския съвет външния министър и вицепремиер на страната Екатерина Захариева във връзка с мониторинговия доклад на ЕК относно напредъка на страната ни.
,,Ако продължим с това темпо, България ще може да приключи механизма до края на мандата на тази комисия. Много е важно обаче и другите препоръки за бъдат изпълнени'', посочи още Захариева.
,,В доклада ясно са посочени положителните оценки от Комисията, като например прозрачността, публикуването на докладите, законодателните промени. В положителна насока е отчетена и борбата с корупцията по високите етажи, както и корупцията на местно ниво и граници'', добави външният ни министър.
,,Заключението на ЕК е, че има значителен напредък и най-вече по отношение на всички три показателя, които все още не са затворени. За да бъдат затворени за постоянно, трябва да бъде затворен целият механизъм от шестте препоръки'', поясни вицепремиерът Захариева.
,,За да се стигне до затварянето на тези препоръки е отчетена работата на съдебната система във всичките ѝ звена. Благодаря на Комисията и на работата на експертите за позитивния доклад, който получихме'', завърши Захариева.
Положителната оценка, която е дадена на МВР, по показател 6 - "борба с организираната престъпност", приемам като обективна оценка, резултат от усилия, които са полагани през годините съвместно с прокуратурата, по-специално Специализираната прокуратура, заяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов.
Оценката се базира и на международната дейност на ГДБОП, резултат е и от доверието, което е изградено с партньорските служби в противодействието на организираната престъпност. МВР предприе много стъпки за укрепването на капацитета на ГДБОП. В международен план службата работи изключително добре, ползва се с доверието на всички партньорски служби, подчерта Маринов.
Оценките са позитивни вече в няколко доклада, което показва, че укрепваме капацитета на МВР да се бори ефективно с организираната престъпност. Тези оценки ни карат да продължим ефективната работа. На първо място работим за сигурността на българските граждани и се надяваме да постигнем още по-добри резултати, така че показател 6 - "борба с организираната престъпност", да бъде затворен окончателно и мехнизмът за наблюдението да бъде прекратен преди приключването на мандата на Европейската комисия, каза още вътрешният министър.
Министерството на правосъдието изразява своята решимост, че ще продължим работата си по изпълнение на всички препоръки, така че хоризонтът да бъде факт през идните месеци, заяви министърът на правосъдието Цецка Цачева по време на брифинг. Тя благодари на ЕК за високата оценка.
„Докладът е положителен, обективен, ясно подчертава постигнатите резултати", обясни тя.
Според Цачева Комисията посочва, че напредъкът е значителен. А 6 от показателите, сред които независимостта на съдебната система, се считат за условно затворени. По останалите препоръките сме близо до изпълнение.
„Дадена е изключително висока оценка за усилията на правителството на цялостна правна рамка за корупцията по високите етажи на властта, както и за гладкото сливане на отделните структури в новата комисия“, обясни Цачева.
Според нея ЕК оценява като значителни промените в Наказателния кодекс, които имат за цел борба с организираната престъпност.
„Напредъкът в тази област също е съществен. Положителна е оценката на прокуратурата за оптимизиране на районните прокуратури“, посочи тя.
Министърът добави, че България оценява изключително високо заявеното доверие.
„Правителството заявява своята продължаваща решимост за консолидиране на усилията на постигнатите резултати“, смята Цачева.