Караянчева: Едно зло броди из България - насилието над деца и жени (видео)

share

Борбата с домашното насилие ще бъде моя кауза. Това заяви председателят на Народното събрание по време на правната комисия.

По думите й едно зло броди из България и то присъства с обезкуражаща честото в нашето ежедневие - това е насилието над деца и жени.

Тя посочи, че домашното насилие понякога е анонимно, а малтретираните хора се притесняват да споделят.

Много се заговори напоследък за липсата на разяснителни капмании. Аз съм загубила илюзията, че с кръгли маси може да се борим с това нещо, заяви Караянчева.

Дарина и Никол бяха последните жертви, припомни тя.

Един строг наказателен кодекс ще даде ясен сигнал, че подобни престъпления няма да останат ненаказани, смята тя.

Тя благодари на екипа рабтил върху промените в наказателния кодекс и пожела бързо и качествено тези промени да бъдат приети.

По думите й с промените в Наказателния кодекс ще се даде всеобхватна защита на жени и деца от домашно насилие и всички други форми на агресия срещу тях. Тя уточни, че промяната в първите параграфи касаят престъпления срещу личността и засягат физическата неприкосновеност в домашни условия. Караянчева обърна внимание, че досега домашното насилие не е включено в Наказателния кодекс.

Сега към всички квалифицирани състави на убийство, склоняване към самоубийство, телесна повреда, отвличане, противозаконно лишаване от свобода, принуда, закана, се добавя следният текст: извършени в условия на домашно насилие. Параграф 7 обхваща закана, направена в домашни условия и предизвикала основателен страх. Параграф 8 се дава определение на психическо насилие. В нашето законодателство няма квалификация то да бъде инкриминирано. В много случаи след психическо насилие се случва тежка телесна повреда или смърт. Това става в интимните отношения, в домашни условия, където не могат да надникнат много хора. Това става в семейството и за това може да бъде упражнено с различни средства – вербално насилие, крещене, сплашване, лишаване на жертвата от средства за препитание“, допълни още Караянчева.

Мерките в Наказателния кодекс срещу домашното насилие са навременним каза от своя страна министърът на правосъдието Цецка Цачева.
„Правилно от вносителите е отчетен и факта, че в Наказателния кодекс до момента, в нашата правна система липсва кримиинализиране на психическото насилие като конкретна форма на насилие над пострадалия“, допълни още министърът. Според нея не по-малко страшно се оказва психологическото, когато то е трайно и води до неблагоприятни последици за жертвата с отключване на заболявания, които трудно се лекуват. "Приветстваме предложението да бъде криминализирано занапред и психологическото насилие върху жертвата", допълни още тя.

Водещи новини

Още новини