„Нормално е, когато нарастват доходите, да има и повишение на цените на стоките и услугите, но доходите трябва да са много по-високи от инфлацията. 4% е икономическият ръст в България. Именно това ще ни даде възможност да се вдигнат с 10% бюджетните заплати,“ съобщи пред журналисти председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, предаде репортер на Novini.bg.
За мен е важно сега, че правителството полага всички възможни усилия за подобни дебати като този днес и за такива например с „Газпром“.
Припомняме ви, Цветанов днес участва в конференцията „Бъдещето на икономическия и паричен съюз“.
По-добре е БСП да слушат внимателно какво правим ние, заяви още той и добави: „Не трябва да се позволява заиграване със страховете на хората“.
Относно Бюджет 2019 година, той напомни каква е процедурата и поясни, че се надява към края на ноември да е в пленарна зала. „За момента за мен е важно, че БВП ще бъде през 2019 година по-висок от 105 млрд. лв., което означава, че се движим в изпълнение на управленската програма“, каза Цветанов.
Във връзка с диалога с „Газпром“, той информира, че разговорите, които са на чисто експертно ниво в момента ще доведат до разговори на по-високо ниво.
Заради очакваното недоволсво на хората заради по-високите цени, Цветанов заяви, че по-добре е БСП да слушат внимателно какво правим ние и добави: „Не трябва да се позволява заиграване със страховете на хората“. „Ако го позволим, страната ни може да загуби“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ.
„Много са интерпретациите в публичното пространство кой трябва да осигурява кворумът в НС“, каза още Цветан Цветанов. Коментарът му бе по повод липсата на такъв в НС миналата седмица. Той обясни, че ГЕРБ са в диалог с всички партии в парламента. „Най – лесно е да провокираш политическа криза“, обясни Цветанов и добави, че няма да се позволи повече да има липса на кворум в парламента.
"Вотът на недоверие не ни притеснява в никакъв случай", каза още Цветан Цветанов по повод готвения от БСП вот на недоверие срещу кабинета на тема „Здравеопазване“. „Всички сме наясно, че трябва да има реформа в здравеопазването. Когато министър Ананиев заедно с неговия екип започнаха да водят дебати по темата с всички заинтересовани, ние казваме, че тази реформа е обричане на геноцид. Аз искам да ги успокоя, че реформата не е внесена в Министерски съвет“, коментира Цветанов. По думите му силната страна на министър Кирил Ананиев е, че първо е започнал диалог с всички заинтересовани. „Има предложения и обсъждания, които в момента вървят с Лекарския съюз, с болниците, с пациентските организации. Това е силната страна на днешното Министерство на здравеопазването - че не обсъждаме законопроект, който е внесен в Министерски съвет, а вариантите и ще бъде взето предвид абсолютно всичко, което би могло да оптимизира модела и окончателното предложение, което се внесе в Министерски съвет. Тогава също ще имаме възможност за обсъждане, както в Министерски съвет при съгласувателните процедури, така също и в българския парламент, когато имаме възможност да водим дебата и сред политическите партии“, заяви още Цветанов.
Процедурата за избор на конституционен съдия е прозрачна, каза пред журналисти Цветанов по повод процедурата за избор на конституционен съдия и решението на БСП да оттегли своя кандидат Янаки Стоилов с твърдението, че изборът е предрешен.
„Направих среща тази седмица с представители на Движението за права и свободи относно предстоящата процедура по гласуване на конституционен съдия. В сряда ще има възможност в 11.30 да се направи работна среща на групата на ДПС с кандидата на Обединени патриоти и ГЕРБ за конституционен съдия Красимир Влахов. След това в 12.00 часа ще се направи работна среща и с представителите на „Воля“. След разговора, който проведох с Корнелия Нинова в деня, в който проведох среща и с Мустафа Карадайъ, тя пое ангажимент, че ще разговаря с нейното ръководство и ще заяви дали действително имат желание да направят подобна среща“, посочи Цветанов. „Няма нищо лошо да се проведе една среща с единствения номиниран към този момент кандидат, защото БСП отказаха да номинират човека, който имаха като намерение - Янаки Стоилов. Няма нищо лошо да се проведе срещата с номинирания за дадена длъжност човек, за който парламентът трябва да вземе решение“, обясни той. „Това, че се водят разговори с парламентарните групи за възможна кандидатура, която трябва да бъде подложена в пленарна зала, не означава, че се прави нещо нередно. Имаме приети процедурни правила и срок, в който влезе нашето предложение, има процедура и на правната комисия, която ще излезе с доклада и ще влезе в пленарна зала за гласуване. Всеки говори за прозрачност. В българския парламент даваме възможност за най-голяма прозрачност“, коментира още Цветанов.