Правителството е решено да продължи и занапред съвместната работа с парламента, като задълбочи дискусиите по ключови за развитието на ЕС въпроси.
Това каза премиерът Бойко Борисов, който представя в парламента доклад на министър-председателя на Република България относно развитието на приоритетните за Република България теми и досиета по време на полското председателство на Съвета на ЕС (юли – декември 2011 година) и основни приоритети по време на датското председателство на Съвета на ЕС (януари – юни 2012 година).
Министър-председателят посочи, че периодът на полското председателство съвпада с най-големите предизвикателства пред ЕС досега. "Най-голямото от тях е икономическата криза, която засегна всеки гражданин и семейство, бизнеса и общностите в цяла Европа. Последващото от тази криза е - необходимост от проверка за способността на политическите лидери в ЕС да реагират адекватно и координирано на ситуацията и да намерят изход от нея. Не всички евро лидери признават необходимостта от по-строги правила за постигане на фискална дисциплина, които да възстановят и запазят стабилността на еврозоната и на ЕС като цяло. През втората половина на 2011 г. усилията на държавите-членки бяха насочени към преодоляване на последствията от кризата и постигане на икономически растеж. Страната ни активно участваше в процеса на вземане на решения с добре обосновани позиции и спомогна за намирането на удовлетворителни и работещи решения за Съюза. Следвайки приоритетите на полското председателство на ЕС, през втората половина на 2011 г. съсредоточихме усилията си върху дискусиите за подобряване координацията на икономическата политика и икономическото управление в ЕС, дебата за следващата финансова рамка и пакета от законодателни актове, свързани с нея, новите регламенти по новата кохезионна политика и ОСП 2013 г., присъединяването ни към Шенгенското пространство”, каза премиерът.
Борисов акцентира върху установеното добро сътрудничество между изпълнителната власт и Народното събрание в периода на полското председателство на ЕС. "Това даде възможност българският интерес да бъде отстояван в европейския дебат и да се гради авторитетът на страната ни в Европа", посочи той.
"На 1 януари 2012 г. Дания пое председателството на ЕС. Предизвикателствата в този период си остават също толкова големи. Водещ приоритет за нас през първата половина на 2012 г. остава обсъждането на бъдещата многогодишна финансова рамка. Предизвикателствата на този период остават също толкова големи и отговорни, поради необходимостта за реализирането на по-съществен напредък по ключови теми, по които няма лесни решения", посочи премиерът.
"Убедени сме, че такива решения ще бъдат намерени и ще работим за това Европа да постигне бюджетна консолидация и най-добрите възможни условия за устойчив растеж и в дългосрочен план висока степен на заетост. Дания планира в рамките на своето председателство, да завърши техническите разяснения по това предложение и да постигне възможно най-голям напредък в преговорите. Нашето мнение е, че многогодишната финансова рамка трябва да осигурява финансиране на решенията на новите предизвикателства и да се възпрепятства постигането на фискална консолидация в държавите-членки", каза Борисов.
"Вторият основен приоритет за България по време на датското председателство ще бъде - обсъждането на законодателните предложения, които ще определят параметрите на общата селскостопанска политика след 2013 г. Ще продължим да отстояваме позицията, отразяваща националните ни приоритети в тази област – Общата селскостопанска политика да има стабилен бюджет, гарантирано постигане на целите, заложени в договора за ЕС. Нашата позиция е, че директните плащания са необходимо средство за гарантиране на доходите на фермерите. Затова ще държим на запазване нивото на директна подкрепа на Европейския съюз и справедливо разпределяне на директни плащания между държавите-членки", каза още министър-председателят.