Два пъти съм уволняван, понеже съм поставял въпроса за обезщетенията на тракийските бежанци. Официалните държавни лица се пазеха като дявол от тамян да споменат проблема, който не е малък. Това каза историкът проф. Божидар Димитров за Novini.bg.
Той припомни, че по време на изтреблението близо един милион души са прогонени и са загубили всичките си имоти. „Бежанците, които загубиха имотите си, но останаха от онази част на Тракия, която остана в Гърция, получиха обезщетения по закона „Лучников“. Гърция си плати през 1964 година, когато сключи договор с България. Турците имат такъв договор от 1925 г. и няма нужда от нови преговори. Той е наречен Ангорски договор и е валиден и турците го изпълняват“.
Проф. Димитров обаче допълни, че голяма част от тракийските бежанци нямат документи за собственост. „Такива имат само 13,5% от тракийските бежанци. Това е било геноцид, настъпление на турската армия и на паравоенни отряди, които наричаме башибозук. Те са подпалвали българските села, изгаряли са къщите, нивите, избивали са хората – над 60 000 българи, включително и моите баба и дядо. Те също са засегнати от този геноцид. Естествено последна грижа е било да мислят за документите си. Моята леля е грабнала тогава 9-месечният ми татко, но не и документи. Ако не го беше направила, сега нямаше да разговаряме“, сподели проф. Димитров.
„Хубаво е, че сега Бойко Борисов се осмели да постави въпроса за тракийските бежанци. Външните министри ще се срещат в най-скоро време, за да продължат разговорите“, каза той.
Бившият директори на историческия музей подчерта, че има създадена комисия по този въпрос много отдавна. „Дори аз съм участвал в нея. Ние нямам е документи и трябва да решим дали да ни платят тези 13% или някаква глобална сума, която да разпределим между тракийските бежанци. Първи аз повдигнах въпроса за обезщетенията на тракийските бежанци. Тогавашната сума е била 983 милиона долара, сега е стигнала 10 милиарда долара. Може сумата да е станала и по-голяма, защото в договора е записано, че се плащат лихви, неустойки и загубени ползи от 1913 година до сега. Ние не можем да претендираме върху цялата сума, защото нямаме документи. Никой по света не плаща без документи. Хората са бягали, за да спасят живота си и не са мислили за документи. Документи имат тракийските бежанци, които живеят около границата, тъй като са били на 20 км. от България. Те са имали възможност да спасят себе си и добитъка си, но други не са могли“, каза още проф. Божидар Димитров.