България, както и всички европейски държави са плацдарм на информационна война, включително и на хибридна война между Русия и САЩ. Това каза в предаването "Офанзива" по Канал 3 бившият министър на вътрешните работи и шеф на ДАНС Цветлин Йовчев.
Той коментира отношенията между Русия и Великобритания, след убийството на бившия двоен агент Сергей Скрипал с химическо вещество. „Нямам съмнения, че зад атаката срещу Скрипал стои държава. Буквално само няколко държави могат да набавят това вещество, с което е извършено убийството. И ако не е държава, то е много влиятелна група. Независимо каква е крайната цел. Това ще доведе до обостряне на отношенията между Русия и НАТО", смята Йовчев.
"Мисля, че все още няма решение на Министерски съвет каква трябва да бъде българската позиция по въпроса. По принцип ние категорично трябва да осъждаме тази атака, без да я адресираме към някого. Ще кажа обаче, че намирам реакцията на Екатерина Захариева за странна. Не виждам с какво България може да спечели от подобна реакция“.
„Кризата е изключително сериозна и се надявам премиерът вече да мисли по въпроса и скоро да свика Съвета по сигурност“, призова бившият вътрешен министър.
„Не знам как ще реагира Турция. Нямаме реакция и на Европейския съюз. Затова трябва да изготвим различни сценарии, според които и ние да подготвим нашата реакция”, обясни Цветлин Йовчев.
"В контраразузнавателен аспект бих акцентирал върху две направления – Русия и Турция. Както и срещу джихадистки организации. Трябва да има фокус върху българомохамедански общности и циганските гета", допълни бившият министър.
"Трябва да има фокус върху енергетиката в разузнавателен аспект. ЧЕЗ само по себе си не е опасност за националната сигурност, но електроразпределението е от критично значение за националната сигурност и заради това то трябва да бъде наблюдавано. Неслучайно съоръженията за електропразпределение са включени в инфраструктурата, свързана с националната сигурност, включително и в Европа. Така че продажбата на ЧЕЗ трябва да бъде наблюдавано", обяви Йовчев. "Капиталите сами по себе си няма нужда да бъдат наблюдавани. Важно е кой е собственикът. Да се види дали това е реалният собственик – да се види какви са му намеренията и може ли да управлява. И дали няма намерение скоро да препродаде“.
„Според мен системата за сигурност не сработи при тази сделка. Целта на системата не е да знае дали "Инерком" е искал да купи ЧЕЗ. Целта е да се види произхода на капиталите, кой стои зад тях. Защото ако бе свикан Съвета за сигурност към Министерски съвет, то имаше време да се парира тази сделка, включително и със законодателни мерки. Защото тази сделка вече удари върху репутацията, не само на България, а и на Чехия".