Любомир Стефанов: Румен Радев е като близнак на Бойко Борисов (аудио)

Фейсбук
share

Първата година на президента Румен Радев прилича на учене на политическия занаят. Това каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов в коментар на днешната пресконференция на държавния глава по повод първата година от встъпването му в длъжност.

Радев все още има трудности да влезе в амплоа на политик – от една страна хем се бори срещу политическото статукво, а от друга страна му се иска да се държи малко по-професионално, да бъде по-школуван, добави Стефанов.

За мен той по-скоро е някакъв тип умерен антипод, дори по-скоро близнак на премиера – някакъв популизъм усещам у президента Радев. Особено всички теми, които е засегнал в отчета си – не мога да разбера той своята дейност ли е отчитал, какво е свършил и какво не е, или е намирал кусури на управляващите и на всички партии в парламента. Отчетът му прилича на програма, все едно извадена от бюрото на Корнелия Нинова. Съвсем логично възниква въпросът президентът Радев разбира ли, че е президент на всички българи, а не президент на опозиционните партии в парламента. Защото да твърди, че правителството не защитава интересите на българските граждани, означава че подценява техния интелект и вота им. В крайна сметка миналата година имаше избори и българските граждани казаха кои парламентарно представени групи искат да ги управляват. Оттам нататък всичко друго е популизъм и заиграване с конюнктурната ситуация, подчерта политическият анализатор.

В този ред на мисли споменаването на Истанбулската конвенция от президента е просто поредната дъвка. Нещо, което има отношение към абсолютно друг проблем, в България се превърна в еретическа дума и помисъл – нещо, за което, както разбрахме от изказвания на църковни отци, трябва да бъдат отлъчвани хора от православната вяра. Това ми се струва връщане в мракобесните средновековни времена, когато за една погрешна дума те пращат на кладата, коментира Любомир Стефанов.

По думите му вчерашният дебат в парламента по вота на недоверие срещу кабинета "Борисов 3" категорично е несъдържателен. Отново се влезе в режим на лични нападки и обиди, на които не им е мястото в българския парламент. Все повече оставаме с усещането, че там се случва някакъв водевил с предизвестен край. Тъжно е, че най-силният инструмент на опозицията да контролира управляващите е тотално обезценен. Да се правиш, че не е съществувала корупция преди това, означава да си заровиш главата в пясъка. БСП да иска вот на недоверие заради корупция е отвъд ироничното - цинично е, посочи Стефанов.

Той не очаква изненади при гласуването на вота на недоверие утре. Няма да има изненада. Нищо чудно ДПС да се въздържи утре – това би било малка изненада, но и много ясен знак, че биха се присъединили към бъдещо конюнктурно мнозинство, така че по-скоро и те ще гласуват "против". Всички останали ще гласуват "за". Виждам 100-105 гласа "против", останалите "за". Никаква интрига, свирен мач, заяви политологът.

Според Стефанов отсъствието на премиера по време на дебата по вота на недоверие в парламента е неуважително. България е парламентарна република и министър-председателят на Република България съставя правителство с мандат, който не му е даден от неговата партия и от неговите избиратели, а от всички народни представители. Трябваше да се появи – срещата с посланик не е по-важна от дебат за вот на недоверие. Има си институционална йерархия – парламентът в тази държава представя суверена, а суверенът са българските граждани. Иначе казано, участвайки в разговор с посланик на държава, която има други граждани, излиза като че ли предпоставяш едни интереси пред други и е малко неуважително към собствените ти граждани, каза още пред Novini.bg Любомир Стефанов.

Водещи новини

Още новини