Проф. Божидар Димитров предлага нова форма на управление в страната

Булфото
share

Бившият шеф на Националния исторически музей Божидар Димитров предлага нова форма на управление в страната, в което да вземат участие учени и професори. Идеята му е България да стане президентска република с професорски кабинет. В нея ще влязат хора, с които вече е основал така наречения Боянски клуб. За коментар по тази тема от Novini.bg потърсихме проф. Димитров.

„Партия не съм правил, а съм активизирал едно движение, създадено преди две години. В него членуват главно професори, които искат да работят за родината си. Подобно нещо е правено 1935 година, когато политическият живот се е изчерпал, парламентарната монархия, горе-долу както е и сега. Станало е много трудно да се управлява държавата с безпринципни коалиции, когато 19-майците извършват военен преврат и забраняват политическите партии, царят, който успява да овладее ситуацията, сваля 19-майците и започва да му харесва да е на власт и започва да назначава компетентни правителства на професори и оттам нататък на историографи. В този период 1935-1943 година се нарича периодът на професорските правителства. Това са изтъкнати в областта си българи, които са се проявили и като добри менажери“, разясни историкът.

Проф. Димитров даде пример с негов колега - директора на тогавашния архиологически национален музей и премиер от 1941 до 1943 г. Богдан Филов, който се е доказал като менажер и на Българската академия на науките, и на Софийския университет. „Друг пример е проф. Александър Станишев за министър на вътрешните работи и здравеопазването (1 юни - 2 септември 1944 г.), който е не само световно известен, но и страхотен менажер на големите софийски болници, които ръководи“.

Бившият директор на Националния исторически музей смята, че икономическият ръст на страната може да е много по-висок, ако управляват експерти в своите области. „В края на годината България благодарение на умелото, но много трудно управление на страната от Бойко Борисов бележи ръст. Икономистите казват, че той би могъл да бъде и 14%, ако не бяха някой неща, които пречеха на системата на управление. Затова ние решихме да излезем смело на полето на политиката и да настояваме и да направим всичко възможно да лобираме да се използва огромния потенциал на българската нация, който не е използван досега“.

„Истинският елит на България това са учените от БАН, над 10 000 човека и още толкова в елитните университети. Ние виждаме какви са проблемите на България. Виждаме, че политическият елит е гола-вода, повечето от хората от политическия елит са от партии, които като вземат властта в коалиции или сами нямат необходимите хора, за да правят съответните политики в министерствата. Затова се случва дори на мен, който съм бил 20 години директор и съм сменил 7-8 министри, като двама от тях изобщо не бяха от културната сфера. Единият беше през `90-те години лекар – анестезиолог, а имах и една фризьорка от Видин, която на първото си интервю заяви, че най-великият български художник е Панчо Владигеров. Това е обидно. Подобни министри са имали и моите колеги“, отбеляза проф. Димитров.

„Това е рецептата на един успешен мандат, но трябва да се направи още много. За да има възможност някой да ги назначава по-трудният път е да направиш партия. Ние няма да правим партия, а ще настояваме за промяна на формата на управление – България да стане президентска република, като Франция, Русия, САЩ, Турция и т.н. Да се елиминира възможността да се направи военен преврат. Ще ме необходимо да се проведе референдум за преминаване на страната към нова форма на управление“, каза още видният ни историк.

По материала работиха Мая Йорданова и Галя Георгиева

 

Водещи новини

Още новини