Станишев: Демокрацията в България е под заплаха

share

По време на среща в Народното събрание между ръководството на Института за модерна политика и ръководството на ПГ на Коалиция за България бе обсъден Осмият редовен доклад на „За състоянието на парламентарното управление”, който ИМП оповести публично преди дни.

По думите на лидера на БСП Сергей Станишев докладът на ИМП „традиционно е обективен и съдържащ много конструктивни предложения”. По думите му у нас има ерозия не само на гражданските права, но и на демократичния ред и икономическата свобода, което налага взаимодействие на широка основа на всички демократични политически и граждански среди.

По отношение на работата на 41-то НС Сергей Станишев заяви, че демокрацията в България е под заплаха. „Ако в България гражданите се лишат от фундаменталното право свободно да избират свои кметове, общински съветници, народни представители и президент, тогава за каква демокрация изобщо можем да говорим”, заяви лидерът на БСП. Той напомни, че един от водещите му приоритетите като президент на ПЕС е именно спазването на демократичните ценности в ЕС. Според Станишев е налице цялостна тенденция, не само в България, но и в страни като Унгария и Румъния, където правата на гражданите, демократичните принципи и свободата на медиите са под заплаха. „Ще направя всичко като лидер на ПЕС и като председател на БСП да се противопоставя на тази тенденция”, добави още червеният лидер.

От своя страна председателят на ИМП Борислав Цеков постави акцент върху необходимостта парламента да приеме ясна процедура за прозрачни назначения в съдебната власт и независимите контролни и регулаторни органи. „Ние предлагаме такава процедура, базирана на добрите парламентарни практики в Европейския парламент и развитите демокрация”, заяви той. В същото време Борислав Цеков подчерта като сериозен проблем в работата на 41-то НС хроничното несъобразяване с международни препоръки за отстраняване на законодателни дефекти, които ерозират гражданските права. „Мина цяла година откакто България беше включена от ПАСЕ в списъка от 9 проблемни държави поради ескалацията на полицейско насилие и липсата на ефективни разследвания на такива инциденти – резултати няма”, заяви той. ИМП предлага да се въведе задължение на правителството да внася ежегоден доклад в Народното събрание за броя и характера на осъдителните решения на Съда в Страсбург срещу България и за мерките за отстраняване на причините, довели до тях. „Настояваме също за укрепване на капацитета на Парламентарната комисия по правата на човека и засилване на ролята й в законодателния процес, защото в момента тя почти не разглеждан закони”, обясни Борислав Цеков. „Предлагаме постоянните комисии да влязат в XXІ век – заседанията да се излъчват онлайн, да се въведе т.нар. „доклад на малцинството”, в който се застъпват мотивите „против” даден законопроект, изразени от народните представители, да се създаде регистър на гражданските организации, които внасят законодателни предложения”, заяви политологът Емил Георгиев от Консултативния борд на ИМП. Предложенията на ИМП за промени в Закона за специалните разузнавателни средства представи Владимир Дончев, също член на Консултативния борд на организацията. Депутатите Мая Манолова и Михаил Миков изразиха безпокойство от позицията на мнозинството на ГЕРБ да не се съобразява с доклада на международните наблюдатели по време на местните и президентски избори, който налага спешни промени в изборното законодателство.

 

Водещи новини

Още новини