Кампанията има за цел да присъедини повече български градове. Към момента кампанията подкрепят над 2000 градове от цяла Европа. Това каза на пресконференция зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова, която представи резултатите от национално изследване "Нагласи към интелигентното (смарт) и споделено придвижване". На пресконференцията беше даден старт на едноименната кампания в България.
Идеята на кампанията е да променим начина си на живот, така че да се придвижваме по-често по природосъобразен начин - пеша или да използват екологичен вид транспорт. Това е борба с автомобилите с един-единствен пътник, които са бич за града. Тази борба от години се води в европейските държави, обясни Николова.
Качеството на атмосферния въздух ще е един от основните приоритети на българското председателство на ЕС, заяви тя.
На пресконференцията бе обяснено, че идеята на кампанията е до 2030 г. да се премине към транспорт без вредни емисии в големите градове.
Данните от изследването сочат, че като основни предимства на споделеното пътуване хората изтъкват пестеното на средства (87,1%), намаляването на броя на автомобилите (56,9%), намаляването на задръстванията (53,5%) и намаляването на вредните емисии (53,1%).
Част от запитаните не одобряват споделеното пътуване заради опасения за безопасност (23,1%) и това, че ще се налага да пътуват с непознати (14,0%). 10,4% от запитаните не харесват идеята заради това, че води до зависимост от други хора при придвижване. Също 10,4% заявяват, че не харесват идеята, като не уточняват защо.
И тази година ще се проведе инициативата Европейска седмица на мобилността, като 22 септември е обявен за Европейски ден без автомобили.