"Властта няма да ми липсва, ще ми липсва това, което няма да успея да свърша, защото времето изтича. Започнахме толкова много неща".Това заяви в ефира на БТВ министърът на правосъдието в оставка Екатерина Захариева.
"Не мога да коментирам доклада на ЕС за последните 10 години, аз съм министър от една година. Това, което ми направи впечатление въпреки, че е един балансиран доклад, е че трябва позитивите да са повече от негативите. В последната година България е отбелязала наистина прогрес", смята още тя.
"Показателите са 6. По два от тях, свързани с корупцията са най-съществените критики. В 1 и 6 се използва, че има значителен напредък“, уточни тя. Захариева коментира, че докладът прави обзор на 10 години. „Това, което прозира от този доклад и с ясни изречения е казано, че ако се продължат темповете, има приемственост, същата воля, която ние имахме през последните 2 години – да се продължат реформите е абсолютно постижимо 17-те препоръки, много конкретни, което отличава този доклад от останалите, да бъдат изпълнени в скоро време. Забележителен напредък е отчетен с промените в Закона за съдебната власт “, поясни тя.
Според нея всички препоръки от доклада са важни, но може би най-важната е прозрачност при избора на членове на ВСС.
По думите й целта на реформата е качествена съдебна власт, правосъдие за българските граждани, а не кога ще падне мониторингът.
"Следващият парламент ще се случи съвсем скоро, и борбата с корупцията ще бъде приоритет в него", добави Захариева.
"Хората нямат доверие в правосъдната система и затова резултатите от доклада в голяма степен са такива. Много реформи искаме да направим, да улесним системата, служителите, да върнем доверието в българската прокуратура. Всяка институция трябва да има отчетност, дори и главният прокурор", категорична е тя.