„Чест е за мен да бъда президент на държава с 13 века история, да бъда държавен глава на един многолик народ“, заяви в първата си реч след полагане на клетвата за държавен глава в Народното събрание петият президент на република България ген. Румен Радев.
„Днес времената са трудни, а животът изглежда подреден само в застиналите страници на историята, когато е разказан в минало свършено време“, заяви той.
„Политическата обстановка е трудна. Държавност се гради с натрупване и затова искам да изкажа своята признателност към постигнатото от моите предшественици. Всяко поколение има своите изпитания. Преходът се оказа нашият жребий“, каза ген. Радев.
„Партиите днес са повече от идеите за България. Партийната генетика в зората на прехода изглеждаше по-автентична от днес. Ерозията на българската демокрация е ескалиращ проблем“, напомни петият президент на Република България.
Ген. Радев коментира проведеният през ноември 2016 година референдум: „Той показа, че българите искат личности в Народното събрание и ограничаване на партийните субсидии. Депутатите трябва да отговорят на исканията на гражданите. Трябва да се предложи избор на личности, но не трябва да се оставя България без партии“.
„Липсата на справедливост е друг структурен проблем на българското общество“, напомни той и поясни, че това се разбира веднага когато се погледне София и някое друго населено място. „Несправедливостта е сред основните мотиви за имиграция“ , добави още президентът.
„Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото НС и да се постигнат ясни цели“, не пропусна да заяви ген. Радев.
„Проведените реформи в сферата на образованието и здравеопазването не са успешни“, каза смята петият ни президент.
„Неравнопоставени са децата от големите градове и тези от селата. Трябва да има равен старт за всички български деца независимо от материалното състояние на семейството. Ниският социален статус на учителите е също важен проблем. Проблеми има и в университетите. Свободните места там са повече от кандидатите“, каза Радев. Той определи за плод на невежество това, че се твърди, че пазарът трябва да определя политиката на учените ни. „Длъжни сме да развием и да стимулираме научния потенциал на България“, смята президентът. „Културата редом с образованието е другият стожер на националната ни идентичност“, напомни той.
„Българската икономика изглежда сега устойчива – данъците са ниски, растежът има. Но тук обикновеният български гражданин вижда друго – версиите се завърнаха, гурбетчиите са все повече. Бедността на хиляди българи е упрек към всички нас. От нея избуява и престъпността. Българите заслужават достойно заплащане“, каза Румен Радев и добави:„Преходът е тежко изпитание за българите, но не бива да изоставаме немощните и бедните. Сред тях са хората с увреждания и пенсионерите. Общество, което загърбва солидарността се обрича на духовен елит“.
Радев напомни, че голям проблем е и демографската криза. „Трябва да се създадат условия младите да остават в България, да създават семейства и да раждат децата си тук“, категоричен бе той. Ще работя с всички сили сънародниците ни зад граница, където и да са те, да усещат подкрепата на България.
„Като президент нямам амбицията да превишавам своите Конституционни правомощия. Осъзнавам ясно, че държавният глава е лишен от законодателни правомощия. Ще използвам всички възможности за насърчаване на диалога и за взаимодействие между институциите. Балансът, сътрудничеството и диалогът са гарант за стабилността ни. Ще бъда президент на всички българи независимо от партийната принадлежност, религия и етнос. Да си българин е чест“, заяви петият президент на Република България ген. Румен Радев.
Ген. Радев съобщи още, че 43- тото НС има още една седмица живот. Думите му бяха извън протоколната му реч и по повод лошото поведение на част от депутатите.