Елена Поптодорова: Протестният глас не управлява

share

Протестният глас не управлява. Това не е образованият глас. Ако ти се поддадеш на тази лесна вълна винаги настъпва срив.  Това каза бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Времената налагат все повече автентичност и добросъвестност във всички мисии, които имаме. Раздрусана бе удобната ни представа за ХХ век. Даде се окончателно път на ХХI век. Сблъскахме се с новите императиви. Начините, по които спазваме правилата се променят. Не можем да приложим правилата от ХХ век в ХХI век. Това което се случва би се случило и с нас и без нас. Според мен светът превъртя зъбчатото колело - случи ни се интернет, случи ни се вълна цунами от нова представа за живота. Нищо не остана дискретно и свято. В този смисъл аз имам известни съжаления. Стеснихме много времето за размисъл“, каза дипломатът ни.

Поптодорова изтъкна, че не бива да предаваме себе си като личности. „Изкуството на днешната политика е съхранявайки себе си да бъдеш част от общото. В момента, в който се усетим застрашени заставаме в инстинктивна защита. Разумът обаче трябва да надделее“.

Елена Поптодорова призна, че изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ е предизвикал тревога. „Той беше неочакван за някои, но е вече приет. Той доказа, че има едно усещане на един начин на живот, който иска да бъде защитен. Има и недоволство, но и желание за промяна“.

„Тръмп спечели с много директен контакт с избирателите. Той е автентичен. Избирателите искат да видят искрен политик“, категорична е Поптодорова. Според нея думите му: Искам да направя Америка отново велика, говори много. „Американците имат нуждата това чувство да бъде подхранено. Тази формула още работи. Ако той иска да изпълни големия си лозунг, то той ще трябва да се съобрази с параметрите, които са направили тази държава, такава каквато е“.

На въпрос какъв партньор ще бъде Америка след избора на Тръмп, дипломатът ни каза: „Оформи се една координираща се група държави в Европа - това са новите членки. Централна и Източна Европа ще играят много по-централна и вокална роля при взимането на решения в ЕС. Но това зависи от самите нас. Ние ще имаме едно отдалечаване на Великобритания. Това води до загуба на един много силен глас в Европа. Не смятам, че това ще бъде добро“.

„Европа и САЩ споделят не просто идеология или геополитика, това е изграден съвместен начин на живот, който е по-базов. Той е в инстинктите ни. Не си представям ситуация, при която да се стигне тотална смяна на начина на живот. Когато говорим за рестарт това винаги е пречупено през интереса на държавата с претенции. Тук трябва да се запитаме на този фон какво е нашето място“.


 

Водещи новини

Още новини