Петият семинар по устойчивото развитие на Азиатско-европейския форум (АСЕМ) в рамките на инициативата „Дунав-Меконг“, съорганизиран от Министерството на външните работи, Министерството на околната среда и водите, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Община Русе, Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност бе открит на 1 декември 2016 г. в Русе.
Семинарът се провежда в Канев Център към Русенския университет в периода 1-3 декември 2016 г. на тема „Дневният ред на връзката вода-енергия-храна в третата декада на АСЕМ“. В семинара участват представители на няколко европейски и азиатски страни – Румъния, Унгария, Австрия, Франция, Виетнам, Лаос, Тайланд, Китай, Сингапур, Бангладеш, на ЕС и АСЕАН, както и на редица международни организации вкл. ЮНЕСКО, ФАО, Дунавската комисия, Комисията за река Меконг и други.
Приветствени слова произнесоха председателят на Общинския съвет на Русе проф. Христо Белоев, заместник-кметът на Русе г-н Страхил Карапчански, министърът на природните ресурси и околната среда на Лаос г-н Сомад Пхолсена, заместник-министърът на околната среда и водите на България г-жа Атанаска Николова. Поздравителен адрес бе прочетен и от името на заместник-министъра на външните работи г-н Христо Ангеличин.
Всички участници в церемонията по откриването на семинара откроиха централната роля на ефективното управление на водите в усилията за насърчаване на устойчивото развитие, зеления растеж и борбата с климатичните промени в рамките на Дневния ред на развитието след 2015 г., като същевременно бе подчертано значението на трансграничното сътрудничество за постигането на този амбициозен дневен ред.
Приветстваха решимостта на България да постави инициативата „Дунав-Меконг“ през следващото десетилетие на АСЕМ като модел за трансформиране на предизвикателствата пред сигурността на водите, храните и енергетиката във възможности за инклузивен растеж и устойчиво развитие в съответствие с решенията на лидерите на Европа и Азия, приети на 11-та среща на върха на АСЕМ през юли 2016 г. Изразиха увереност, че дискусиите и обмяната на идеи, добри практики и опит в рамките на семинара ще допринесат за предприемане на конкретни стъпки за насърчаване на сътрудничеството между Европа и Азия в областта на устойчивото управление на водните ресурси.