Двустранните отношения между България и Афганистан в контекста на предизвикателствата на мигрантската криза и борбата с международния тероризъм бяха в центъра на разговорите на министъра на външните работи Даниел Митов с временно управляващия посолството на Ислямска република Афганистан в София Ахмад Сидик Делир, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Министър Митов и г-н Делир са отбелязали отличното сътрудничество между България и Афганистан в борбата срещу тероризма. Двамата са подчертали важната роля на българския военен контингент в страната за опазване на мира и сигурността на афганистанското население, както и помощта, която българската страна оказва на афганистанското правителство чрез изграждане на административен капацитет - обучение на дипломати, ръководни кадри и полицейски служители, с фокус върху борбата с корупцията.
Тема на разговор е бил й инцидентът в Центъра за временно настаняване в Харманли. Министър Митов е подчертал, че действията за овладяване на кризисната ситуация в центъра в Харманли са извършени при стриктно спазване на основните права на лицата, търсещи международна закрила у нас. Органите на реда са осъществили правомощията си за защита на обществения ред в съответствие с принципа на пропорционалност, с единствена цел намаляване на напрежението и предотвратяване на по-нататъшно разрастването на конфликта. Участниците в безредиците и в хулиганските прояви ще бъдат обект на надлежно разследване от компетентните институции в България.
Българският първи дипломат е призовал ситуацията да не се използва за политически цели, да не се позволява езикът на омразата и ксенофобията да вземат връх, за да не се допусне нова ескалация на напрежението, тъй като тези настроения няма да допринесат за намирането на конструктивни решения. Даниел Митов е уверил, че България полага всички усилия според възможностите си, за да осигури необходимите условия в центъра за временно настаняване в Харманли и настоя пред афганистанския дипломат за активно съдействие за установяване на самоличността на лицата, подлежащи на връщане в родината им, за ускоряване издаването на документи за пътуване за тях, както и за навременно издаване на визи на представителите на МВР, участващи в мисиите на ФРОНТЕКС по обратно връщане на незаконно пребиваващи афганистански граждани.
Временно управляващият г-н Делир е проявил разбиране към чувствителността на проблема и е поел ангажимент за оказване на съдействие по поставените от българската страна въпроси. Той е изразил надежда, че инцидентът няма да окаже отрицателно въздействие върху приятелските отношения между двете страни.