Митов: Ако мигрантският натиск продължи, социалните и образователните системи на държавите в ЕС ще и

Булфото (архив)
share

Европа е изчерпала капацитета си да приема повече мигранти и ако натискът продължи, социалните и образователните системи на държавите в ЕС ще изгърмят.

Това каза днес във Варна министърът на външните работи Даниел Митов, който заедно с премиера Бойко Борисов посети и разгледа новостроящия се храм "Св. Прокопий Варненски", предаде БТА. Митов посочи, че на срещата на министрите на външните работи от ЕС в Братислава е постигнато съгласие, че в отношенията с Турция трябва да се спре говоренето един за друг и да се премина към говорене един с друг. Необходимо е да продължим разговора за управлението на бежанската криза, темата за визовата либерализация за турските граждани, както и тази за изпълнението на 72-та критерия, които Турция трябва да покрие задължително, за да получи тази либерализация, каза Митов. Той допълни, че част от диалога е споразумението за реадмисия и неговото изпълнение преди въвеждането на визовата либерализация.

В двустранен план България също трябва да работи с Турция, така че да може преди да се изпълни споразумението за реадмисия, да имаме механизъм, чрез който да връщаме граждани от трети държави, пресекли незаконно границата ни, посочи министърът. Ясно е, че няма демократично правителство, което да подкрепи смяната на власт чрез национален преврат, но в същия момент демокрация не означава само резултати от избори, а и голям набор от изисквания - спазване на човешките права, разделение на властите, върховенство на закона, каза още Митов. По думите му Турция трябва да влезе в много откровен диалог по тези въпроси не само с ЕС, но и със Съвета на Европа. Министърът допълни, че предстои заседание на министрите на външните работи на Съвета на Европа и изрази увереност, че Турция ще се ангажира с много по-тесен разговор за наблюдение от Съвета, така че да се гарантират правата на всички хора, които в момента по един или по друг начин се разглеждат като участници в преврата.

За Глобалната стратегия за стабилност Митов посочи, че фокусът трябва да бъде върху държавите, които генерират миграционния поток. По думите те трябва да получат не само техническа помощ, но и подкрепа за изграждане на институции, които да създадат условия, така че гражданите да не ги напускат. Важно е да се създава икономическа и социална среда, която дава възможност на хората в тези държави да се стабилизират и да нямат нужда да мигрират към Европа или някъде другаде, каза Митов.
 

Водещи новини

Още новини