Налице са опити за „изнасяне” на вътрешни проблеми към България и за реализация у нас на чужди държавни доктрини, които увреждат българските национални интереси. Това се посочва в годишния доклад за дейността на Държавна агенция „Национална сигурност” за 2015 година, съобщиха от пресцентъра на Агенцията.
Според доклада близостта на Балканския регион и територията на Република България до основните зони на сблъсък на геополитически и регионални интереси предопределя актуалността на традиционните рискове, свързани с действия на чужди разузнавателни служби.
Установената през 2015 г. тяхна активност на територията на страната е в пряка зависимост от външнополитическите приоритети на съответните държави и динамиката на геополитическите процеси в глобален план и в регионите на Черноморието и Балканите. От ДАНС посочват, че са констатирани конкретни действия за създаване и разширяване на разузнавателни позиции за влияние и въздействие, разузнавателно проникване и придобиване на класифицирана национална или чуждестранна информация. Традиционен обект на интерес са процесите в политическата, икономическата, социалната, културната, религиозната и военната сфера у нас.
Нараства ролята на глобалната мрежа и средствата за масова информация в контекста на опитите за влияние върху България от страна на някои държави чрез „мека сила”, които се вписват в по-общата и придобила актуалност концепция за хибридна заплаха. В отделни случаи са налице опити за „изнасяне” на вътрешни проблеми към България и за реализация у нас на чужди държавни доктрини, които увреждат българските национални интереси.
Засилва се използването на субекти от неправителствения сектор като част от прилагания комплексен инструментариум за влияние и въздействие. Като мерки за противодействие на рисковете и заплахите от чуждите специални служби от Държавна агенция „Национална сигурност” посочват комплексни мероприятия за предотвратяване и минимизиране на рисковете за националната сигурност, и за ранно сигнализиране за процеси и действия, съдържащи потенциал за негативно влияние върху националната среда, външнополитическите отношения и ангажиментите на страната ни в различни международни организации. В хода на работата се осъществява постоянно и ефективно взаимодействие с аналогични съюзнически и партньорски служби, като и със структури на НАТО и ЕС.