Парламентът разреши образуването на секции извън дипломатическите и консулските представителства в чужбина, въз основа на не по-малко от 60 подадени заявления за гласуване, но ограничи до 35 общия брой на секциите в една държава. Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Изборния кодекс, които са в отговор на протестите на българи, живеещи зад граница.
Срещу ограничението на броя на секциите възразиха депутати от ДПС и независимият народен представител Лютви Местан, защото текстът засягал правата на българите в Турция.
Разкриването на секции ще става с решение на Централната избирателна комисия по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства. Предложението ще се изпраща от дипломатическите мисии до ЦИК не по-късно от 25 дни преди изборния ден.
Този законопроект беше представен като опит да се поправят текстове в приетите наскоро изменения, които събудиха сериозна протестна енергия на българските граждани в чужбина, посочи Местан. Той отбеляза, че целта е била и да се избегне сезирането на Конституционния съд от държавния глава. Само че този законопроект постига точно обратните цели, коментира той. По думите му, с настоящите промени се преодоляват част от препятствията за гласуване пред български граждани, които живеят в други страни, освен в Турция. По думите му броят на секциите в южната ни съседка се намалява близо четири пъти. Разделяте нацията на етнически българи и на етнически турци, коментира Местан и нарече измененията "опит да се замаже едно фашистко, етнонацистко изтъпление".
В отговор Данаил Кирилов /ГЕРБ/ представи ограниченията за гласуване на британски граждани, живеещи извън страната, и призова Местан да вземе отношение относно фашизма във Великобритания.
Властта се оказа по-сладка от правата на човека, коментира в отговор Местан.
Четин Казак /ДПС/ посочи, че това е законопроектът на Патриотичния фронт, който ГЕРБ подкрепя, защото това е цената за подкрепата на кабинета.
Радан Кънев /Реформаторски блок/ отбеляза, че 200 хиляди българи ще сменят статута си - от живеещи в ЕС в живеещи извън границите на Съюза по волята на техния домакин Великобритания. Някой за това сетили се, попита той.
Данаил Кирилов обясни, че режимът за гласуване е същият без значение дали Англия ще е в или извън ЕС, пише БТА.