Новият Изборен кодекс противоречи на добрите изборни практики в Кодекса на Венецианската комисия и на добрите български практики, заяви пред БНР Стефан Манов. Той от години живее във Франция, а от вчера е член на Обществения съвет на ЦИК.
При цялата критика на изборните кодекси, изготвени от Искра Фидосова и Мая Манолова, днес сме свидетели на едно законотворчество от ерата на Народна република България, в което парламентът се събираше два пъти в годината, за да одобри в сесия от няколко часа решенията, които някъде са взети свише, коментира Манов.
Според него лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов и Красимир Каракачанов с напълно лъжливи и манипулационни твърдения по време на коалиционния съвет на 26-и април обръщат политическо решение, което води до забрана на гласуването извън страната и ограничаване на избирателните права на българите в чужбина.
Унизително е, когато политически лидери поемат ангажимент да внесат законопроект, който да минава на първо четене в зала, на второ четене в комисия и който на следващата сутрин в зала пада, обръщайки вота на цяла парламентарна група, това е такова положение на политическата нечистоплътност и лицемерие, което трудно можем да си представим, коментира Стефан Манов решението на депутатите да отхвърлят предложението за създаване на район „Чужбина“.
Той напомни, че на последните президентски избори в Румъния именно румънците, които живеят в чужбина, обърнаха вота.
Стефан Манов: Промените в Изборния кодекс са законотворчество от ерата на НРБ
- 04.05.2016 | 16:08
- 2214