С реформите правителството започва да върши това, което трябваше да прави от началото на мандата си.
Това заяви в предаването на ТВ7 "Факторът "Кошлуков" социологът Андрей Райчев.
"Реформите са болезнени, но не може да минем без тях. БДЖ са като пушачите - върху тях са излива голяма репресия и ако те не знаеха, че трябва да спрат да пушат, щяха да залеят света с протести, но съпротивата им е вяла, такава е и стачката в железниците. Все пак при реформите трябва да се мисли и за хората, защото огромната част от населението ни разчита на евтин транспорт и здравеопазване", каза Райчев.
"Искам да чуя как чрез реформите БДЖ ще си изкара парите, защото транспортният министър Ивайло Московски е много неясен. Със съкращенията ти спестяваш разходи, но откъде ще дойдат приходите. Все още не става ясен планът на ръководството на БДЖ, реформите не са подготвени, правят се изведнъж. Проблемът е, че напоследък държавата все повече се меси в икономиката, което ни връща повече от 20 г. назад, трябва да се отдръпне, за да вървим напред", заяви главният редактор на в. "Република" Петьо Блъсков.
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията оприличи БДЖ със болен от злокачествено образувание стар човек. "Опитът за стачка е тъжен, и ръководството знае, че това дружество е умиращо, а пък синдикатите ни са едни от най-лошите примери за профсъюзи в Европа", добави той.