"Тази година в България отбелязваме 25 години от приемането на българската Конституция. Тя е модерна и много добре балансирана. За съжаление, обаче, онези принципи, зад които през 1990-1991 г. бе застанала цяла България - демократична, социална и правова държава, не успяха да бъдат реализирани в законодателството ни. Това се случи именно заради силно прокарвания неолиберален модел у нас." Това каза председателят на БСП Михаил Миков по време на срещата си с професора по конституционно право в университета "Гуидо Карли" в Рим Джузепе Консоло, който е удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщиха от пресцентъра на БСП.
Пред проф. Консоло лидерът на левицата е посочил, че благодарение на този неолиберален модел в страната ни сфери като образование и здравеопазване са се превърнали в пазар, въпреки че са гарантирани от Конституцията. "Сега българите имаме прекрасна Конституция, но правата, прокламирани в нея, не намират реализация в практиката и живота, заради все по-силното настъпление на пазарния принцип, който иззема все по-осезаемо функциите на държавата", е обяснил Михаил Миков.
Лидерът на социалистите е подчертал, че настоящите управляващи се опитват чрез предлагането на закони и техните промени да демонстрират пред обществото, че правят реформи в интерес на хората. Всъщност обаче България има закони и ако те се спазват - резултатът ще бъде много по-добър, отколкото към момента. От своя страна проф. Джузепе Консоло е споделил опита си в областта на правото, като е подчертал, че законодателството в Италия се старае интересите в обществото да бъдат балансирани. "Когато пазарната икономика в Италия и социалната страна се противопоставят, правото някак си остава по-настрана", е коментирал той.
Проф. Консоло е засегнал и темата за бежанците, като е заявил, че това е сериозен проблем не само за Италия, но и на цяла Европа. Председателят на БСП Михаил Миков също е коментирал бежанския въпрос, като е обяснил, че страната ни се намира на границата на ЕС с Турция и ние, както Италия и Гърция, също изпитваме притеснения по отношение на националната си сигурност.