Парламентът прие на второ четене съотношението на професионалната и политическата квота в съдийската и прокурорската колегии на Висшия съдебен съвет.
По искане на Реформаторски блок депутатите гласуваха на второ четене тези текстове алинея по алинея. По предложение на АБВ, подкрепено от ресорната парламентарна комисия, беше променено договореното през юли съотношение на квотите.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 14 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 11 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание. По този начин нито едно от предложенията на реформаторите за изравняване на съдийските квоти и намаляване на прокурорската квота на парламента не беше прието.
След гласуването на текстовете от промените в Конституцията министърът на правосъдието Христо Иванов заяви от парламентарната трибуна, че подава оставка. Малко по-късно съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев обяви в кулоарите, че вече няма да подкрепя кабинета Борисов 2 и става опозиционен депутат.
Парламентът прие на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, внесен от председателя на Народното събрание Цецка Цачева и група народни представители. Цачева каза, че текстовете са подкрепени при гласуването в пленарна зала от над 180 народни представители и с това законопроектът е приет на второ четене. Предстои и трето четене, при което гласуването ще бъде поименно.
Според промените Инспекторатът към Висшия съдебен съвет /ВСС/ освен че ще проверява дейността на органите на съдебната власт, ще извършва и проверки за почтеност и конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи, на имуществените им декларации, както и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.
От БСП възразиха срещу промяната. Създават се предпоставки за натиск и пряк контрол върху отделните магистрати, включително по повод разглеждане на делата, заяви лидерът на БСП Михаил Миков. Според Чавдар Георгиев така се създава "съдебна инквизиция".
С приетите промени се даде възможност на Висшия адвокатски съвет да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.
Според одобрените преходни и заключителни разпоредби на законопроекта изборните членове на ВСС към датата на влизането в сила на този закон ще довършват мандата си.