Шефът на БАН: Вселенският патриарх Вартоломей изигра голяма роля за единението на Българската църква

Булфото
share

Кандидатурата ми за президент е подкрепена от Инициативен комитет. Никога не бих се ангажирал партийно по някакъв начин. Това каза в сутрешния блок на БНТ председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров.

Той обясни, че зад кандидатурата не стои и БАН.

Акад. Воденичаров разказа и как се е стигнало до присъждането на почетното научно звание "Доктор хонорис кауза" на вселенския патриарх Вартоломей. Посещението на патриарха е по покана нашата църква. Когато разбрахме за посещението, ние в БАН попитахме с писмо Негово светейшество дали е съгласен да бъде удостоен с "Доктор хонорис кауза". Когато получихме отговор, че е съгласен, се обърнахме към Българската православна църква, за да уточним датата на посещението му, обясни председателят на БАН.

Той каза, че е сред инициаторите на награждаването на Вселенския патриарх с орден "Стара планина", който се връчва за заслуги към България.

Много малко хора си спомнят за това, че патриархът изигра много голяма роля за единението на Българската църква преди години. И българската държава и българската общественост по никакъв начин не изрази към него този жест. Това е нещо, което ние му дължим по принцип, ако си спомняте това време, в което имаше доста проблеми, коментира акад. Воденичаров.

Попитан подкрепя ли идеята на вселенския патриарх паметникът на Антим да бъде премахнат от двора на българската църква "Свети Георги" в Одрин, председателят на БАН заяви, че не е запознат в детайли със случая, но уточни, че е против премахването на който и да е монумент.

Работим в сътрудничество с Българската православна църква и в много скоро време ще ви изненадаме с една обща национална инициатива, каза още акад. Стефан Воденичаров.

Водещи новини

Още новини