Земеделското министерство не е съгласно с начина, по който би се прилагал данък "вредни храни&q

Булфото
share

Земеделското министерство не е съгласно с предлагания от здравното ведомство начин, по който да се прилага данък "вредни храни", ако бъде гласуван. Аргументите срещу идеята на министър Петър Москов разясни аграрният министър Десислава Танева, но декларира готовност двете ведомства заедно да подготвят цялостна стратегия в тази връзка.

Негативен ще е ефектът, според земеделското ведомство, както върху потребителите, така и върху преработвателните предприятия.
В хранителните вериги различните продукти от определената листа, след като бъдат приложени съответните ставки, биха поскъпнали между 9 и близо 100 процента, според сметките на земеделското министерство. "За едно домакинство продуктите - предмет на облагане по законопроекта, съставляват 11 на сто от бюджета на домакинството, увеличавайки средно този пакет с 40 на сто, означава близо четири и половина увеличение на разходите за изхранване на едно домакинство", сметна Десислава Танева. Това обаче е неприемливо предвид на сегашното икономическо положение.

Предлаганият модел ще рефлектира, според нея, и върху преработвателните предприятия, произвеждащи такива продукти, защото можело да започнат да влагат заместители, които също да не са полезни.

В проекта на здравното ведомство не били конкретизирани и критериите, по които ще се определя обхватът на продуктите, за които данъкът да е различен.

Доколко предложеният модел съответства на еврорегламентите и не трябва ли да бъде нотифициран от Брюксел, защото предполага недопустима държавна помощ за бизнес оператори, за които няма да важи подобен данък, пита още министър Танева, цитирана от БТА.

Тя припомни, че такава мярка на облагане на определен вид храни с лоши здравни последствия е прилагана в 5 държави от ЕС, в две от тях тази политика се реализира чрез диференцирана ставка по ДДС, но при нас няма такъв режим.

Водещи новини

Още новини