Министър-председателят Бойко Борисов и министрите Петър Москов и Лиляна Павлова откриха високотехнологичен линеен ускорител в столичната болница "Св. Иван Рилски".
Апаратурата лекува тумори с големина от 1 мм до 30 см, обясни директорът на болницата д-р Мариета Райкова. С новия линеен ускорител ще могат да се лекуват всички онкологични заболявания, допълни тя. Подобен апарат няма в други градове на страната. Очаква се пациентите да могат да се лекуват по клинична пътека от началото на ноември, като министърът на здравеопазването Петър Москов пое ангажимент, че ще бъдат осигурени средства за финансирането й и няма да се налага пациентите да заплащат лечението си. С новия апарат на ден ще могат да се лекуват около 15 болни.
Премиерът Борисов също изрази надежда, че Министерството на здравеопазването и Здравната каса ще се споразумеят за осигуряването на заплащането на лечението. "През годината бяха внесени над 220 млн. лева в медицинска апаратура. Не мога да не съм доволен от изключителния синхрон в работата на Министерство на здравеопазването и МРРБ, защото здравето строи, а регионалното осигурява апаратурата. Екипите долу съвестно и точно го направиха", заяви Борисов.
"Идва въпросът до парите. Действително харчим пари за какво ли не, по какви ли не програми. Никой не може да ме убеди, че има по-ценно от здравето, а този апарат, това лечение връща болния човек обратно на работа, обратно в обществото. Цялото семейство на човека, който е закъсал, не е в добра форма за работа. Ако за това нещо се дават пари, те се мултиплицират и се връщат в здраве и в държавата", посочи премиерът.
"Най-важно за реформата в здравеопазването е да няма чакащи за лечение онкоболни. Такъв високотехнологичен линеен ускорител има единствено в 5 други държави в Европа. България е бедна държава, в сравнение с Италия и Гърция примерно, но си позволяваме такава апаратура заради здравето на хората. Министрите заслужават аплодисменти, за това, че така добре работят. Продължаваме в същия дух", подчерта Борисов.
"Средствата за заплатите на военните и полицаите ще бъдат осигурени за ноември и декември. Събираме много повече пари от контрабандистите и от приходните агенции, за да можем да решим този въпрос. Възложил съм дефицитът да е на 2 процента. Ако не излезе сметката, разбира се, че няма да ги оставим без заплати, ще работим тогава върху бюджета", посочи Борисов. Той допълни, че министърът на финансите работи върху разчети, които ще бъдат представени на премиера, а след това и на коалиционните партньори. "Ще видим какво е финансовото положение на държавата, защото сме поели и други ангажименти и няма да се приеме добре, ако не ги свършим - и заплатите на учителите, и коледните и великденските добавки на пенсионерите", добави още той.
В отговор на въпрос нужно ли е да се свиква КСНС, за да има позиция на Народното събрание по въпроса с бежанците, Борисов посочи, че това трябва да прецени президентът. Премиерът каза, че ако КСНС се свика, той ще участва в заседанието му.