Борисов: Някой иска да спъне съдебната реформа (видео)

Булфото
share

Чух оттук оттам реплики, които не ми харесват. Това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов.

"Седмици наред с Христо Иванов, с екипите на ГЕРБ, на РБ разработихме съдебната стратегия. Разговаряхме с политическите партии и с голямо болшинство в парламента тя беше приета. Всичко вървеше наред. След това няколко съботи и недели ги събирах, работихме пак, накрая поканих съдия Лозан Панов, съдия Колев, главният прокурор Цацаров, Христо Иванов, Румяна Бъчварова при мен и казах: "Ето, това е предложението на г-н Иванов за съдебната реформа". Изговорихме всичко - плюсове, минуси, по какъв начин да стане, тъй като и за нас е важно браншовите организации, както ги наричаме, или в случая съдии, прокурори, следователи също да кажат своето мнение. След това слязох в МС, заедно с г-жа Бъчварова и министър Христо Иванов лично, не само подкрепих това, което се предлага, а и лично обясних, дори поисках повече неща от това, което се предлага по няколко от темите", обясни Борисов.

Тoй посочи, че оттам нататък единствената необходимост е била да се отиде в парламента, една по една всички парламентарно представени политически сили да се убедят в това и с една голяма група от тях да се подкрепи промяна на Конституцията и след това да се мине към детайлите в съдебната система. "Към това помолих министъра да отключат и тези промени в наказателните, процесуални, граждански и всички останали кодекси, които дават възможност за по-бързо, по-ефективно съдово производство", отбеляза премиерът Борисов. Той уточни, че като главен секретар знае, че хора с по 30-40 висящи дела, които обират къщи и апартаменти, крадат коли, продължават да стоят на улицата, не им се сумират престъпленията и те стоят навън. "Ето това искам да се промени, наред с всичко друго в съдопроизводството", подчерта Борисов.

"Плюс, ако си спомняте и към днешна дата казах да се избере нов Висш съдебен съвет, който да е от две части - на съдии и на прокурори и парламентарни сили. Дори бройките, хората, всичко това беше уточнено", заяви Борисов. Той изрази мнение, че има съгласие по тази тема. "Съдиите да се избират от тях самите, отдолу нагоре и да няма никакво вмешателство. Третото, инспекторатът да му се усилят на ВСС функциите, за да може да има съдии, които да контролират съдиите. Нито аз да трябва да се изказвам, нито прокурор, нито политици, а самите съдии да контролират действията на съдиите, които нарушават процеса - забавяне на дела или мотиви, които не отговарят изобщо на истината", допълни премиерът.

"Води се някаква престрелка-абсолютно безсмислена и неустройваща, най-вече обществото и хората, блокираща тази реформа, някаква междуличностни отношения, които се развиват между хора от кабинета и от ВСС. Да се стигне до там, че да ме кани днес ВСС да ходя на заседание. По каква работа да ходя? Ако не отида, ще кажат-той не ни уважава, ако отида-ще кажат, ама каква му е работата на премиера да ходи във ВСС", коментира Борисов, цитиран от "Фокус".

"Лично присъствах на представянето на съдебната реформа в МС, заедно с Христо Иванов, с изключителната заслуга на Дани, Кирил, Митко Лазаров. Съботи и недели наред сме работили. Малко да намалят емоциите, обидите и квалификациите-обръщам се към всички, защото, когато си поставяш амбициозната задача да променяш Конституция, с мнозинството, което имаме ние, което не стига, означава, че трябва да влезеш с диалог с опозиционните партии", подчерта Бойко Борисов. Той отбеляза, че когато за опозицията се говори, че са мафия, некадърници или психически луди, няма как да очакваш да подкрепят реформата. "Те няма да го направят", допълни министър-председателят.

"Разделянето на ВСС е изключително важно за съдебната система. Съдии да избират и контролират съдии, прокурори, да се събират, ако трябва един път в годината. Тогава дето се вика могат да ме поканят, когато касае бюджет, сгради, ремонти, охрана и всичко останало", заяви Борисов във връзка с поканата на ВСС премиерът да присъства на заседание. "Не съм чел писмото, само главният секретар ми каза, че са ме канили и не съм го гледал, но ме разбирате", каза още Борисов.

"Търпението, добронамереността ми, на фона на съседна Гърция, стабилността и милиардите, които България придобива в момента са най-важните неща- екология, инфраструктура, конкурентоспособност, енергийна ефективност. "Всичко това да го залагаме на някакви личностни конфликти ми се вижда глупаво, неправилно, ненужно и сякаш някой иска да спъне съдебната реформа, говорейки и коментирайки", посочи Борисов. Той заяви, че във времена, когато е бил поставен под натиск, партията също е била под натиск, най-важните хора, включително и той, са били разкарвани по прокуратурата. "Тогава не съм си позволил да дам или кажа една лоша дума, заради организацията, наречена прокуратура. Забранил съм и по линия на съда да се казва. Моля, всички да се върнат крачка назад, да успокоят нападките. Особено по тези 3 изключително важни неща за съдебната система, може да имаме не 160, а над 200 гласа. Ако се промени това да стане по-бързо производството за тези крадци е важно, защото излизат с висящо дело и отиват да крадат пак", каза още премиерът.

"С цялото ми уважение към всички, включително и моите партньори - ако искат да променим Конституцията, ако искат поне тези три много важни неща, които ще дръпнат напред и ще помогнат в съдебната система, нека да се обединим около тях като първа стъпка, да дадем добрия сигнал и на Брюксел и на останалите наши партньори. Това ще помогне и за сивия механизъм, това ще помогне и за Шенген и след това вече в по-нормална и спокойна обстановка да се съберат експертите и да движат закона напред. Това и на моя министър съм го препоръчал и снощи с Радан Кънев се видяхме", каза още премиерът. Той обясни, че е казал същото и на него, да се направи опит за спиране с квалификациите и да се предвижи реформата. "Каузата да направим реформата и да се промени Конституцията и поне три неща да станат, не виждам кой би имал против да се случи. Тогава бихме могли да имаме голям консенсус", подчерта още Борисов.

Водещи новини

Още новини