Рекордните 131 000 изборни туристи ще изкривят местния вот

Булфото
share

Масовата смяна на адресни регистрации, преди да влезе в сила шестмесечното изискване за уседналост за кметския вот, е достигнала застрашителни размери и има опасност сериозно да изкриви резултата от изборите на 25 октомври. Драстичното преселение в редица общини спокойно може да се нарече опит за превземане на местната власт.

Тази констатация са направили от Асоциация "Прозрачност без граници" в последния си анализ, цитиран от "Сега". За периода от 1 януари до 1 май рекордните 130 838 граждани са подменили настоящия си адрес по данни на регионалното министерство, предоставени на неправителствената организация по Закона за достъп до обществена информация. Техният брой е значително над миналогодишните 96 075 души.

Бумът в предизборната миграция засяга най-вече Видинско, Монтанско, София област, Хасковско, Варненско, Бургаско, Кюстендилско и Благоевградско. Най-поразена е видинската община Грамада, където увеличението е 22.9 пъти в сравнение с 2014 г., и кюстендилската Трекляно - 21.24 пъти. Любопитен факт е, че новорегистрираните жители са 64.7% от всички жители с изборни права. Между 10 и 15 пъти се е увеличил броят на новите регистрации в Борован (Враца), Бобошево (Кюстендил), Макреш (Видин), Кресна (Благоевград) и Горна Малина (София област). Според анализаторите в подобни общини е създаден "потенциал за съществено въздействие върху изборните резултати, което може да предопредели избора на кметове и общински съветници", вкл. такива, които изобщо не разполагат с обществена подкрепа в тези населени места. Широкото разпространение на феномена - значителни промени се наблюдават в 98 от общо 265 общини - показва още и "висока степен на организираност". "Посочените данни отразяват ясно очертана тенденция за мобилизиране на избиратели, което цели промяна в изборните резултати и превземане на институциите на местната власт чрез използване на привидно легитимни механизми", обобщават от "Прозрачност без граници".

Според анализа им натискът за смяна на адресните регистрации е поляризиран в две крайности - в икономически перспективни райони като София област, Варна и Бургас, и в региони, изпаднали в икономическа безизходица като Видин, Монтана, Хасково и Кюстендил. При първата група могат да се открият формални икономически мотиви за преселението като сезонна заетост. При втората група обаче подобна промяна може да се обясни само с опит да се повлияе на изборните резултати. Това обаче не обяснява защо в София град увеличение на практика няма, както сочат представените миналата седмица данни от Института за развитие на публичната среда.

На този фон реакцията на държавата остава слаба - едва 5 са издадените от началото на 2015 г. наказателни постановления за нарушения на Закона за гражданската регистрация. Въпреки че през последните 2 г. са създадени законодателни разпоредби срещу злоупотребите, институциите не са разработили и приложили ефективни механизми за реализирането им. Затова контролът остава формален и не успява да възпрепятства нарушенията, смятат от "Прозрачност без граници". И препоръчват да се направи пълна проверка на направените регистрации по настоящ адрес във всички общини от януари до края на април, да се отменят тези, които са извършени в разрез със закона. НПО настоява и за наказание на отговорните длъжностни лица.

Водещи новини

Още новини