Целият механизъм за отваряне на досиетата е ненужен и вреден на държавата.
Това заяви в Плевен вицепремиерът Ивайло Калфин, цитиран от БТА. 26 години след промените не вярвам доколко в досиетата е цялата информация и доколко е обективна информацията, която има там, уточни той. Това, което е останало, е действително на хора, които са работили за държавата, смята Калфин. Мога да ви кажа, че когато един дипломат работи и за разузнаването това е най-нормалната практика в 90 процента от случаите, а в момента единствените жертви са тези дипломати, които президентът отказва да назначи за посланици, защото са си вършили работата навремето, и които са изключителни професионалисти, работили за България - впрочем с много шарени политически възгледи, понеже познават голяма част от тях, добави вицепремиерът.
За мен целият процес е порочен, а комисията, която е създадена, би трябвало да бъде закрита, или да се превърне - има примери от други страни - в Център за историческа памет или каквото и да е друго, а държавата да си запази досиетата и документите, които са свързани с държавната сигурност, ако може, каза още Калфин. Комисията е доказала, че не може да опазва информация, която не трябва да изтече, заяви той.
Заместник-председателят на АБВ Румен Петков допълни, че оценява предаването на архива на военното разузнаване от министъра на отбраната като груба грешка, която ще има необратими последици. Според Петков стъпката е рискова, защото Комисията по досиетата не е готова да опази чуждите граждани. Аз не виждам кои нормални чужденци ще се ангажират да работят за нашето разузнаване, коментира Петков. Според него "това разсекретяване е престъпно".