До края на април МС ще предложи нов орган за борба с корупцията (обновена+видео)

Булфото
share

Законопроект за нов орган за борба с корупцията трябва да бъде приет от Министерския съвет до края на април, каза пред журналисти днес вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.

Новият орган ще започне да работи ефективно най-късно от началото на 2016 година. Не вървим към дублиране, а към събиране на институции. Дали това ще е агенция или комисия все още предстои да се решава. Назначаването на ръководството й ще става с публична процедура, а предложения за ръководния състав ще се правят например от МС, но ще се одобрява вероятно от парламента.

Меглена Кунева и министърът на правосъдието Христо Иванов представиха в Министерския съвет Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията 2015-2020 г. Основната причина да правим тази стратегия е да се чувстваме добре в собствената си държава, посочи Кунева. Проблемът с корупцията съществува, не го отхвърляме и ще направим така, че стъпка по стъпка да го заличим, подчерта вицепремиерът.

Стратегията не е каталог от мерки, които определени институции трябва да предприемат, добави тя. Стратегията има шест приоритета. Те са свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта, в политическата система, където най-важното е борба с корупционните практики в изборния процес, освобождаване на гражданите от дребната корупция, борбата с подобни практики в МВР и съдебната система и създаване на среда за обществена нетърпимост. Важно е тази стратегия да има система на мониторинг и външна оценка, посочи Кунева.

Новият орган ще обединява БОРКОР, дирекция от Сметната палата и Комисията за конфликт за интереси. Предвижда се този орган да има по-голям достъп до банковата тайна и до имотните регистри на хората във властта, както и добре подготвени експерти. Важна е ролята и на инспекторатите на институциите като тяхната работа трябва по-често да е публична и да бъдат снабдени с правомощия, посочи Кунева. Хората във всичките етажи на властта са 7670, уточни тя.

Основната форма на борба с корупцията ще бъде административното противодействие и превенцията. Това не е учтиво предупреждение към нарушителите да не правят повече така, защото могат да стигнат до прокурор, каза Кунева. Това е най-бързата реакция от страна на държавата без да се чака наказателно производство, допълни тя. Санкциите трябва да имат реално възпиращ ефект - ако имаш корупционни практики, защо трябва да напускаш работа и да получаваш няколко заплати или да се пенсионираш с почести, попита Кунева.

Декларациите за конфликт на интереси ще бъдат с разширен обхват. Всичко свързано с отдаване на имот на непазарна цена се нуждае от проверка. Ще се разшири и обхватът на свързаните лица на хората от властта, като ще включи и този, с които обектът на проверка живее на семейни начала и неговите роднини. Ще има по-широко обследване на необяснимо богатство. Сумата от 250 хиляди лева у нас е много висока. Във Великобритания границата е десет хиляди паунда. Ще се въведат единни правила за проверка по работа по сигнали, включително и по анонимни сигнали.

Предвижда се да има и награди за разследващи журналисти и за граждани подали сигнали, по които има присъди, посочи вицепремиерът. Ако има явни сигнали, че има по-голям корупционен натиск или по-голям обществен интерес, ще насочваме усилията си там. Ако приоритетите не са избрани правилно, ще коригираме усилията си, заяви Кунева, цитирана от БТА. Тя призова омбудсмана и други органи в страната да бъдат корективи в прилагането на подобни политики.

Специализирано звено за борба с корупцията по високите етажи на властта ще започне да работи от 6 април, съобщи правосъдният министър Христо Иванов. Звеното е предвидено в стратегията и ще представлява екип между прокуратурата, ДАНС и МВР и е базирано на досегашния опит на прокуратурата да създава такива екипи, уточни той.

Заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев допълни, че в ГДБОП ще продължи да работи звено за противодействие на корупцията, но то ще се занимава и с корупция по ниските етажи на властта. Специализираното звено ще се помещава в ДАНС, където ще бъде изолирано, за да няма достъп до неговата информация, уточни Меглена Кунева. Тя добави, че то е близко до модела на Румъния.

Вицепремиерът Кунева заяви, че националната стратегия няма да доведе до бързо приемане на България в Шенген, каквото държавата ни заслужава. По думите й стратегията трябва да се прилага години наред, за да можем да кажем, че имаме стабилни резултати и страната вече е много по-чиста от корупционни практики. Шенген ни е необходим сега, не само защото сме изпълнили техническите критерии, а защото ние сме в много сериозна ситуация, свързана със сигурността на България и Европа, каза Кунева. Тя посочи, че през една граница от нас се води война и България е на сериозно геополитическо място. Вицепремиерът заяви, че се надява в рамките на тази година, заедно с Румъния да успеем да имаме поне една или две "сини граници", по Шенгенските правила.

Министър Христо Иванов каза, че не се чувства бламиран от вчерашното внасяне на предложения за промени в Закона за съдебната власт от депутати на ГЕРБ. Той добави, че е доста окуражен от вчерашния ден, който е показал две неща - че можем да изберем главен съдебен инспектор и да се обединим около решения, свързани с съдебната система, на ниво, което е над изискуемото за конституционни мнозинства в парламента. Той добави, че се радва, че вече са оттеглени предложенията, които дават възможност на главния прокурор да може да спира финансови операции или сделка с имущество за срок от 48 часа. Министър Иванов посочи, че оттеглянето им е добра стъпка и призова техните вносители при предстоящи дискусии да дадат повече аргументи какви конкретни резултати очакват, с каква нужда се иска да се дадат тези правомощия и да обосноват защо прокуратурата да ги упражнява.

Водещи новини

Още новини