Лили, обличай лилавото якенце и отивай на „Тракия“, Данче, тръгвай по Искъра, Горанов, отивай да си правиш сметките. Така приключи приветствието си към „Предприемачи – ГЕРБ“ премиерът Бойко Борисов. На форума присъстваха почти всички министри, сред които Лиляна Павлова, Владислав Горанов, Николина Ангелкова, Теменужка Петкова, Десилава Танчева, както и председателя на Народното събрание Цецка Цачева, шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Борисов определи два основни проблема пред бизнеса – съдебната система и сивата икономика. Той смята, че предложените от Мая Манолова промени в законите, с които да се ограничи натиска на банките върху длъжниците, са популистки и призова депутатите от ГЕРБ да не се подвеждат по колежката си от БСП, защото това ще ни върне в мутренските времена, а делата ще се точат с години.
„Всеки е взел от някого и всеки дължи на някого“, каза Борисов и добави, че ако се приемат такива закони, това още повече ще задълбочи взаимната задлъжнялост.
Той нападна предишното правителство и за срива на КТБ и посочи, че в най-голямата криза е успял да удържи банковата система, а те са срутили банката, когато вече няма криза. Борисов добави, че банката е трябвало да бъде фалирана още през декември миналата година, но сега се надява, че с влизането на синдиците, ще успее да опази активите, които са продадени за 1 евро.
„Ако нюхът ми не беше дошъл навреме да направя промени в закона, банката щяла да бъде източена окончателно”, заяви Борисов. Той е изчислил, че сумата, изплатена на вложителите в КТБ, е колкото три магистрали „Хемус“.
„Искаха да ни унищожат, да сложат ГЕРБ на дръвника, да ни отрежат главите и добре, че се оказахме корави“, заяви премиерът.
Той обаче препоръча на хората си да не се подвеждат по Румъния и начина, по който тя се бори с корумпираните власти.
„Защото това вече сме го правили в България няколко пъти, включително и бивш премиер се е изправял пред съда”, каза Борисов, имайки предвид Стефан Софиянски. Но всички са излизали невинни от делата. А България трябвало да взема пример от Холандия и Германия, защото те са улегнали демокрации. „Още повече, че в момента на страната ни е нужно спокойствие, стига да има политическа воля”, смята Борисов.
„Именно заради политическа воля в ЕС за една седмица са били възстановени плащанията по всички еврофондове и това означава, че около 5-6 милиарда ще влязат във фирмите у нас, което означава и нови работни места”, каза още Борисов.
Премиерът категорично заяви, че ако първото му правителство е продължило да управлява „Южен поток“, то е щял да стане. Но онези, които поеха властта след него били лакоми, лъжели и руснаците, и европейците - едните ги хванали, а другите не им дали пари и това била причината проектът да се провали.
С уточнението, че сме абсолютно лоялен член на ЕС и НАТО, Борисов заяви, че иска санкциите срещу Русия да отпаднат, но ги смята за „инструмент за натиск, за да спре това“, визирайки кризата в Украйна.
Премиерът посочи и бюджетни параметри за тази година – приходите да края на 2015 г. да бъдат около 1,2 – 1,3 милиарда лева, а дефицитът да падне до 1,8%. С тази цел в момента той е организирал бригади от прокурори, полицаи и данъчни, които проверяват всички сектори на икономиката, за да а я извадят на светло.
„Групите работят в самостоятелни помещения и всяка сряда са на доклад при него”, каза Борисов. Той заяви, че данъците през тази година твърдо ще се запазят такива, каквито са.