Оптимист съм, че предложението ще мине. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов след проведена среща, продължила малко повече от час, с представители на Патриотичния фронт относно новия заем.
„Оптимист съм, че имаме добра комуникация”, добави той, цитиран от Фокус.
Той уточни, че от ПФ са поискали аргументи защо точно тази сума се иска да бъде изтеглена като заем.
„На срещата им дадох аргументите, които повтарям от цяла седмица“, поясни той.
Министърът на финансите уточни, че сборът на дефицита плюс дългът, който трябва да се рефинансира не е 8 милиарда евро, а е 9 милиарда евро, като се предлагат само 8 милиарда евро.
„Има грешно разбиране за връзката между дефицита и инвестициите, дефицитът е превишението на разходите над приходите“, посочи още той.
Владислав Горанов допълни, че всяка година бюджетът на страната е около 300 милиарда лева и голяма част от него се използва за инвестиции.
„Всяка година, когато водим дебат за Закона за годишния бюджет ще си говорим колко ще са инвестициите в него“, добави министърът.
Владислав Горанов каза още, че никоя държава не играе сама, защото такива са правилата на играта и за това има банки посредници при тегленето на новият външен дълг. „Има резерви в повишаване на събираемостта и спиране на контрабандата - резултатите са видими и за януари, и за февруари. По предварителни данни има над 150 милиона лева повече през февруари месец 2015 година, спрямо февруари месец 2014 година“, допълни Владислав Горанов.
Горанов обясни, че би провел нова среща с АБВ, ако получи нова покана от тях, но припомни, че вече е разговарял и с вицепремиера Ивайло Калфин.
„Политиката не е театър”, отговори финансовия министър на въпрос какво смята за твърденията, че Патриотичния фронт бавят точката в пленарна зала заради задкулисни договорки.
„Ако не получим подкрепа, няма да можем да си плащаме сметките”, предупреди Горанов.
На въпрос дали ще има оставки, ако ратификацията за нов заем за 16 млрд. лева не се приеме, той коментира: „Ако държавата не си осигури механизъм да си плаща сметките, тя няма да може да си плаща. Това удоволствие мога да направя на министър-председателя, не и на вас”.
„Не искам да има въобще дефицит. Очакванията на хората за повече разходи и това, че сме една от най-бедните държави в Европа с нереформирани сектори, води до резултат превишение на разходите над приходите. Задайте въпрос на всеки от колегите ми министри колко е готов да даде за намаляване на дефицита. Бюджета на МФ е пренебрежима част от консолидираната фискална програма – 30 млн. срещу 300 млрд. лева”, подчерта Горанов.
Той обясни, че парите не се харчат за сметка на хората, а в тяхна полза. „Аз съм против дефицитите. Нека да съкратим разходите, да си увеличим приходите и те да се срещнат някъде, така че да не се налага да си говорим за дълг”, каза още Владислав Горанов.