Желю Желев си отиде неочаквано и скромно, както бе живял. Сякаш символично това се случи в навечерието на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Това обяви в слово по време на поклонението пред тленните останки на Желев президентът Росен Плевнелиев.
Ще го помним като символ на мирния преход. Житейският път на д-р Желев не бе лек, критиките му към тоталитарната власт е причина да бъде изхвърлен от университета. Въпреки това той не отстъпи от гражданската си позиция в защита на свободата и демокрацията, допълни Плевнелиев.
Можем да почерпим от примера на д-р Желев. Нека докажем, че сме научили урока, че язвите на демокрацията могат да се лекуват само с повече демокрация. Той бе такъв, какъвто е българският народ - толерантен, добър и честен човек, подчерта държавният глава.
"Нацията изпраща с тъга и почит своя първи демократично избран президент. Поклон пред светлата му памет!", завърши словото си Плевнелиев.
На излизане от храм-паметника той бе помолен да коментира прехода.
"Краят на прехода не зависи от един политик, не зависи от българския народ. Д-р Желев ни учеше, че преходът ще приключи тогава, когато всички ние ще оставим в миналото комунистическия режим, когато ние всички направим своята обективна оценка какво постигнахме, за да можем с тази обективна оценка да затворим една страница и да отворим нова", посочи държавният глава.
"Той мислеше, че преходът е приключил с влизането на България в ЕС. Същевременно тук истината ни учи, че за да приключим завинаги с този преход трябва да кажем цялата истина за комунизма и да я сложим в учебниците.
Той нямаше силен глас, но бе силен с аргументи. Последният път той беше изключително любопитен, пита за икономиката, за политиката", допълни Росен Плевнелиев.
Накрая президентът през сълзи отбеляза: "Той бе един прекрасен човек, човек, който си отиде така, както добрите хора си отиват - в съня си".