Местан: ПФ незабавно да бъде изваден от властта

Булфото
share

Лютви Местан, председател на ДПС, в разговор с Илиана Беновска в ефира на „Радио К2”, заяви позиции по следните теми”:

Мисията на Лютви Местан, като председател на ДПС и на ДПС, като партия, която в момента е извън управлението и извън подкрепящите управляващите – ГЕРБ и Реформаторския блок, заедно с АБВ и подкрепени от ПФ?

Лютви Местан заяви, че думата „мисия” му звучи прекалено силно и предпочита да говори за стратегически цели на ДПС. Движението има своята дългосрочна стратегия и тя неизменно е свързана с правата и свободите на човека, пълноценната интеграция на всички, в това число и най-уязвимите социални слоеве на българското общество, представителите на етно-религиозните малцинства, независимо дали ДПС споделя отговорностите на изпълнителната власт. „Докато интеграцията на малцинствата във властта се свързва с прякото участие на ДПС в централната изпълнителна власт, ние няма да сме постигнали онази зрелост на демокрацията, за която мечтаем”, категоричен беше лидерът на ДПС. Той продължи, че голямата грешка на политическите опоненти на ДПС е, че когато Движението не на власт много хора, които споделят неговите възгледи, биват уволнявани от работа, процес, който е започнал ускорено още при служебния кабинет. На отбелязаното от Илиана Беновска, че премиерът Бойко Борисов е заявил, че няма да уволнява по този начин, Лютви Местан отговори, че скоро ще предостави обобщена справка за уволненията и продължи, че ако някой иска да намери път към избирателите на ДПС, трябва да провежда политика на интеграция и в случаите, когато Движението не е на власт. В противен случай не трябва да се чудят защо ДПС успява да консолидира силна подкрепа в определени региони на страната.

Отстраняването от ПГ на ДПС на двама народни представители, за които е гласувано преференциално.

Лютви Местан попита защо не се е превърнало в медийно събитие фактът, че в редица други партии е имало много повече на брой избрани преференциално народни представители, но вотът на избирателите не е бил уважен, защото още преди полагането на клетвата те просто са били оттеглени. Той добави, че не иска да влиза в разговори за вътрешнопартийните проблеми на своите опоненти и препоръча на водещата Илиана Беновска да поиска от ЦИК списък на всички депутати, избрани преференциално и срещу всяко име ще види дали е положил клетва, или е заявил, че не иска да консумира мандата. „Питам кога са искрени политическите сили, когато в пленарна зала подкрепят измененията в Изборния кодекс за въвеждане на преференциален вот, или когато впоследствие не уважават преференциалното гласуване, ние от ДПС поне не сме лицемерни, защото още в хода на обсъжданията на измененията бяхме достатъчно доблестни да изразим резервите си не по принцип срещу преференциалния вот, а срещу начина по който тази идея се реализира в България”, обясни председателят на ДПС и продължи, че ако не е било чуто неговото предложение неотбелязаните преференции да се считат за дадени за водача на листата, защото в противен случай, поради причината, че сравнително малко на брой избиратели са разпределени в цели 31 избирателни райони, е възможно един народен представител да бъде избран с под 500 гласа, като рекордът е 474 гласа, с които е била избрана Петя Раева на по-предишните избори. Има случаи на избиране на народни представители с 800 или с 1000 гласа. Това предполага възможността някой с 27 – 28 гласа от последно място да измести водача, което е пародия на преференциален вот. Лютви Местан призова да се проучат най-добрите европейски практики и обясни, че в Германия например също има 7% праг за реализиране на преференции, но там има национални листи и 7% предполагат десетки хиляди гласове, а за регионалните листи прагът е значително по-висок. „В случая с двамата колеги ще кажа, проблемът преди да е политически е етичен, предвид на съгласието, което са постигнали двете листи помежду си и когато едни спазват споразумението да не организират преференциален вот, както в случая с г-жа Нигяр Сахлин, а други работят организирано за преференциален вот в една община, от която е родом кандидатът, естествено, че се поражда етичен проблем, който не можеше да бъде подминат”, обясни лидерът на ДПС и подчерта, че Движението не е упражнило натиск, като е дало достатъчно време.

Ще бъде ли оттеглен Делян Пеевски от Икономическата комисия в Народното събрание?

Лютви Местан заяви, че ДПС е опозиция в 43-то Народно събрание и смесването на отговорности на управляващи и опозиция е елементарен трик, за да се премести интереса от един огромен проблем на българската политика, свързан с порочната формула на властта, която не е двупартийна, а четирипартийна коалиция с участието на ПФ. В този смисъл това, което трябва да се случи, за да се реабилитира европейския ни образ, е незабавно ПФ да бъде изваден от властта. „Защото в Европа се прокарва ясна разграничителна линия между партиите от демократичния спектър и антисистемните, антидемократични партии, това е порокът на българската политика днес и този проблем не може да бъде заместен с каквото и да е друго. Всичко друго е следствие, оттук-нататък аз отново поставям въпроса за огромната отговорност на РБ, които меко казано принудиха Бойко Борисов да приеме ПФ в коалицията и тепърва ще берат горчивите плодове от това свое решение”, завърши Лютви Местан разговора си с Илиана Беновска.

Водещи новини

Още новини