Премиерът Бойко Борисов ще обсъжда с шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер съдбата на проекта „Южен поток" без „опорни точки" от родния парламент, пише "Труд".
Вчера Борисов сам пристигна в Народното събрание след 24-часово мълчание за изявлението на руския президент Владимир Путин, че Русия спира проекта и една от причините била политиката на България.
Премиерът поиска депутатите да му дадат „обща позиция" за проекта. „Ако „Южен поток" е толкова изгоден, дайте да го спасим", обяви Борисов от трибуната. Той каза, че не е чел договорите за газопровода, министрите не били виждали документи, нито числа за инвестицията и евентуалните печалби. Премиерът призова, ако трябва, „силово" договорите да бъдат намерени. Инвестиционното решение за строеж на „Южен поток" бе подписано през ноември 2012 г. от Борисов, припомниха депутати.
Парламентът обаче очаквано се раздели на две и не прие общата декларация, както искаше премиерът. Различни мнения имаше и в управляващото мнозинство. Заради „Южен поток" няма и месец след формирането на кабинета, от АБВ заговориха за възможност да преразгледат подкрепата си, макар да имат вицепремиер - Ивайло Калфин. АБВ поискаха газопроводът да се строи, защото това било „в унисон с националния интерес".
ГЕРБ, Реформаторският блок и ДПС са на друга позиция - за спазване на европейските изисквания, ако ще се строи „Южен поток". От РБ казаха, че проектът не е изгоден за България.
БСП, АБВ и „Атака" се обявиха „за" строеж на газопровода, защото това бил националният интерес. Лидерите на Патриотичния фронт се разминаха - Валери Симеонов обяви, че проектът е изгоден само за Русия и спирането му е добра новина. Красимир Каракачанов не се съгласи с това.
ГЕРБ, Реформаторите и ДПС обявиха, че газопроводът може да се строи само при спазване на Третия енергиен пакет на ЕС.