Финансовият експерт Борис Петров: Не се ли вдигнат данъците, няма да има средства за капиталова програма

  • 05 ноември 2024 20:57

  • 824
  • 0
Финансовият експерт Борис Петров: Не се ли вдигнат данъците, няма да има средства за капиталова програма
© Novini.bg/ Canva

За поредна година служебно правителство ще изготви държавната план сметка.

"Цифрата, която беше дадена, с уговорката, че това е предварителна план сметка, сочеше дефицит от порядъка на около 12 млрд. и нещо. Това отчита един плануван ръст на приходите около 6,3 млрд. и 18 млрд. ръст на разходите - почти 3 пъти по-висок ръст", коментира финансовият експерт Борис Петров в предаването "Денят ON AIR".

"Не виждам основания за толкова голям ръст на разходите. Трябва да мислим за консолидация през разходите", изтъкна Петров.

По думите му мераците за разход са много високи и това винаги надхвърля възможностите.

Лъчезар Богданов, ИПИ: Границата от 3% дефицит не е препоръчителна

"Време е вече да помислим и да прочетем отново фискалните правила, да прочетем Член 98 на Закона за публичните финанси, да видим, че там пише, че ако няма приет бюджет, се разходва 1/12 част от разходите, заложени в бюджета за предходната година. Трябва да се спазва и фискалното правило за дефицит до 3%. Имаме в законодателството спирачки, които трябва да се активират, дори и в мандата на едно служебно правителство", напомни Петров пред Bulgaria ON AIR.

Стабилизиране на фискалната позиция е постижимо, смята експертът. Петров подчерта, че общините са получили извънредно големи суми тази година с решение на Народното събрание.

"Малки общини получиха големи суми. Интересно е да видите как са гласували тези общини на изборите. Може да се окаже, че фискалното бездействие е голямо предимство", анализира гостът.

"Ако не се вдигнат данъците, няма да имаме достатъчно средства за капиталова програма. Няма да има средства и от Плана за възстановяване за инвестиции. Тогава ще трябва да приоритизираме разходи. По отношение на данъците - ако обуздаем разходите, може и да не се налага увеличение на данъците. Постоянната ротация на политически партии води до раздуване на администрацията, което се оказва перманентен процес", коментира Петров.

Не бива да се повтаря двуцифрен ръст на заплатите в бюджетния сектор, настоя финансистът. На въпрос готов ли е бизнесът за Еврозоната, Петров изрази мнение, че банковият сектор е в напреднала фаза на подготовка.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
824 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини