Последните две десетилетия са белязани от неолиберални политически модели. В България резултатите са видими за по-голяма част от българските граждани. Това каза на пресконференция след заседание на Националния съвет на БСП лидерът на социалистите Михаил Миков.
Социалната държава не беше реализирана във вида, в който беше заложена в конституционния модел, добави той.
Падането на Берлинската стена отприщи процесите на прехода в цяла Европа. Българският преход имаше специфики. Страната ни е една от малкото, които допуснаха да се разграждат производствени структури. В индустрията голямата приватизация беше извършена след рухването на банковата система, с капитали, голяма част от тях с неизяснен произход. По различни изчисления в момента БВП е 2-3 пъти по нисък от нивата от 1989 г. Ако в края на 1989 г. страната ни бе сред водещите държави по икономически показатели, днес в класациите сме непосредствено преди развиващите се държави, коментира зам.председателят на Изпълнителното бюро на БСП Янаки Стоилов.
Българската демокрация освен изборна, вече е и напазарувана. Голяма част от българите вече оценяват този период като неуспешен. Не става дума да реставрираме предишната система, но трябва да отчетем, че това, което е било по време на социализма, е възможно. Преобладаващата част от хората възприемат прехода като провал, защото той не успя да изведе страната на по-високи нива на икономическа стабилност и социална справедливост, добави той. По думите му БСП има основна роля за мирния характер на прехода и за утвърждаване на конституционния модел в България.
Позицията на президента за прехода не спомага за връщане на доверието на българските граждани в институциите. Употребата на историята за политически резултати никога не е довеждала до добри резултати, заяви Михаил Миков. Той бе категоричен, че БСП ще направи всичко възможно при изработване на правилника на Народното събрание правата на опозицията да бъдат спазени.
До края на деня или утре ще внесем законопроект, с който намираме решение по отношение на бюджетния дефицит, така че той да не се превишава при осигуряването на средства за попълване на Фонда за гарантиране на влогове, съобщи още Миков. Що се отнася до актуализацията на Бюджет 2014 – смятаме, че има възможности от резерва на Управление „Банково” да бъдат осигурени средства за допълване на Фонда за гарантиране на влогове. Там, по наша информация, има около 4 милиарда лева, а са необходими далеч по-малко, уточни той. Вторият вариант е да се търси ангажиране на ресурси от частните пенсионни фондове, които и без това в момента нямат особена доходност, които в този момент да се използват при едни нормални и добри условия за повишаване на капиталоемкостта на Фонда за гарантиране на влоговете. Има възможности за намиране на ресурси и по този начин. Тук не става въпрос социалистите да посягат, а за създаване на условия за инвестиции от страна на тези фондове в помощ на Фонда за гарантиране на влоговете – едни вземания, които при всички случаи са осигурени и обезпечени от държавата, каза Миков. По думите му най-добрият вариант е от резерва на Управление „Банково” да се даде възможност за допълване на фонда до изплащане на гарантираните депозити. Ще бъдем изключително настойчиви, за да разберем кое налага актуализация на бюджета в тези размери, извън спадналите приходи, за които има и макроикономически причини, каза още лидерът на БСП.
Говорителят на Изпълнителното бюро на БСП Атанас Мерджанов разкритикува предложените от ГЕРБ законови промени в сектор "Сигурност", за които председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че още утре ще бъдат внесени в деловодството на Народното събрание. Къде е въпросният консенсус, за който представителите на ГЕРБ, тогава в опозиция, настояваха? Това ли е разбирането на ГЕРБ, след демонстрирането на един месец диалогичен стил – за връщане на ГДБОП в МВР? Това е завръщане на цветановщината в МВР, заяви социалистът. Едно такова действие задължително трябваше да бъде предшествано от дискусия. Това задължително изисква и заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, защото тези промени са радикални. Ако искаме национална позиция по темата, си струва да бъде направен опит за диалог с всички партии. Това действие на г-н Цветанов е реваншизъм от първа степен, нищо повече. Има далеч по-належащи законопроекти, които Народното събрание трябва да разгледа тази седмица, каза още Атанас Мерджанов.