След повече от 4-часово заседание Временната комисия по бюджет и финанси в Народното събрание прие решение от четири точки, което предвижда отпадане на автоматизма на обявяването на банка в несъстоятелност при липсата на капиталова адекватност. Решението бе прието с мнозинство, но без гласовете на БСП.
Решението предвижда Министерският съвет съвместно с БНБ и Комисията за финансов надзор да извърши анализ на законодателството и да внесе в НС законодателни изменения, гарантиращи ефективността на банковия надзор, гласи първата точка.
Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме законодателни изменения, които да гарантират изплащането на гарантираните депозити според европейското право, гласи втора точка от решението.
До 6 ноември НС трябва да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, предвижда точка трета от решението.
С цел по-ефективна защита на вложителите препоръчваме на БНБ да сключи договор с международно юридическо лице за проследяване на акционерите и администраторите на КТБ и свързаните с тях лица, гласи последната точка от решението.
БСП бе против приемането на такова решение, а от Реформаторския блок възразиха срещу точка трета. За БТА председателят на комисията Менда Стоянова обясни, че с това решение ще бъде дадено малко повече време на БНБ да бъдат проведени срещи с консорциума, който може да участва в оздравяването на банката. Иначе по сега действащото законодателство, КТБ би трябвало да бъде обявена веднага след осчетоводяването на данните от одиторския доклад в несъстоятелност.
Временната бюджетна комисия прие на първо четене и законопроекта, внесен от Йордан Цонев и Делян Пеевски.