България ще ограничи възможностите за ранно пенсиониране на военни и полицаи и другите специални ведомства. Догодина ще се приемат законодателни промени за изравняване на възрастта за пенсия на мъжете и жените след 2021 г. Това обещава служебният кабинет на Европейската комисия, стана ясно от стенограмата на правителственото заседание в сряда, пише в. Сега.
Двете ключови промени не са оформени като законопроект, а са записани като мерки в Националната програма за реформи в отговор на последните препоръки от ЕК от началото на юли. Брюксел за пореден път ни критикува за широките възможности за ранно пенсиониране у нас, настоява и за изравняване на възрастта за пенсия на мъжете и жените. Предложението на вицепремиера и социален министър Йордан Христосков е да се въведе минимална възраст за пенсиониране в специалните ведомства. Както и в предишни правителства, то е срещнало сериозен отпор от вътрешния министър. МВР шефът Йордан Бакалов възразява и предупреждава, че това ще се отрази на сигурността. По негова справка за три години и половина са уволнени, съкратени или пенсионирани над 13 хил. служители на МВР. Само за една година - през 2013 г., имаше минимална възраст за пенсиониране на военните, но БСП я отмени с идването си на власт.
"Нашата пенсионна система са пенсии за възраст, а не пенсии за прослужени години, както сега се пенсионират хората в специалните ведомства - при 27 години общ стаж, от които 2/3 кадрови. Средната възраст за пенсиониране е под 50 години", обяснява в отговор Христосков. Той изчислява, че на практика един полицай, започнал на 18 или на 20 години работа, на 47 години веднага може да се пенсионира без изисквания за възраст, а след това продължава да работи, много често в същата институция. Според социалния министър това е "прахосничество на средства в осигурителната система".
Христосков обяснява още, че ако се направят конкретни предложения за възраст при тези категории работници, то става въпрос за 52 до 55 години максимум. Според него е грехота тези хора да се пенсионират толкова рано, при положение че в тях държавата е инвестирала много. След продължаващите протести на колегата си, той предлага да се обмисли и преходен период от три години, в който служителите на МО и МВР да изберат по кой начин да се пенсионират. Мерките в крайна сметка са приети, като само Бакалов е против.
Изравняването на възрастта за пенсия за мъжете и жените след 2021 г. пък ще бъде записано в Кодекса за социално подпомагане догодина. И двата пола трябва да достигнат 65 г. Сега в кодекса се предвижда крайната цел от постепенното увеличаване на възрастта да бъде 63 г. за жените и 65 г. за мъжете през 2021 г. Това означава, че може да се наложи възрастта за жените да расте с по-бързи темпове от 4 месеца на година. В момента жените се пенсионират на 60 г. и 8 месеца при поне 34 г. и 8 месеца стаж, а мъжете - на 63 г. и 8 месеца и поне 37 г. и 8 месеца стаж. Заради ранното пенсиониране обаче реалната възраст за пенсиониране у нас продължава да бъде под 60 г., изтъква Христосков на заседанието.
Правителството обещава на ЕС да махне ранното пенсиониране в МВР и МО
- 27.09.2014 | 06:47
- 6806