Кабинетът падна. Орешарски: Мандатът се оказа по-труден от очакванията ми (обновена+видео)

share

След близо три часа разисквания парламентът прие оставката на кабинета "Орешарски". 180 депутати гласуваха "за", 8 "против", 8 народни представители се въздържаха.

"За" оставката на кабинета гласуваха 93-ма депутати от ГЕРБ, 40 от "Коалиция за България", 30 от ДПС и 14 от "Атака". Осем  народни представители от левицата бяха "против". Въздържаха се седем депутати от "Коалиция за България" и един от ДПС. Решението беше посрещнато с ръкопляскания и със ставане на крака от народните представители от ГЕРБ. Министерският съвет ще изпълнява функциите си до назначаване на служебния кабинет и ще осигури приемственост в управлението.

След приключване на разискванията по оставката и непосредствено преди гласуването, от трибуната говори и премиерът в оставка Пламен Орешарски. Той заяви, че кабинетът е работил в най-сложната политическа среда в най-новата ни история. Въпреки това изпълнихме преобладаваща част от нашите ангажименти. Ръководехме се от интереса на хората, въпреки съпротивата, която срещахме ежедневно. Постигнахме добри резултати, посочи той.

Всички бизнес индикатори показаха подобрение, а някои от тях надминаха нивата. Наскоро реализираната емисия еврооблигации беше най-успешната в най-новата ни история, въпреки политическата криза и затварянето на една от най-големите банки в страната. Реализирана беше и крачка напред в областта на доходите и откриването на нови работни места. Справихме се и с едно от големите предизвикателства на нашата национална сигурност в последно време - бежанската вълна, коментира премиерът в оставка.

Остана и много несвършена работа - не остана време за реформиране на такива тежки сектори като здравеопазване и образование. След евроизборите поведението на някои парламентарни групи предопределиха нашата оставка. Кабинетът продължи да работи, за да бъдат спазени политическите договорености, а не защото сме се вгледали в постовете си, каза още Пламен Орешарски.

За финал премиерът в оставка благодари на партиите, подкрепящи правителството, както и на опозицията за "градивната критика".

След приетата оставка в отговор на въпрос в кулоарите парламента Орешарски заяви, че не е усещал натиск върху себе си в последната година. Винаги съм имал самостоятелна позиция за прокарване на експертни решения, каза той.

Не очаквах, че мандатът ще бъде лесен, оказа се сигурно малко по-труден от очакванията ми. Така премиерът в оставка Пламен  Орешарски отговори пред медиите в парламента дали отново би поел поста, ако е знаел с какво ще се сблъска. Той формулира накратко управлението си като преходно и пожела на следващия редовен кабинет да бъде по-устойчив.

Орешарски потвърди, че оставката му е предопределена от развитието на взаимоотношенията между двете подкрепящи правителството парламентарни групи след евроизборите. Той каза, че след като е подал оставката, напрежението било "паднало от него". Аз съм напускал в моя професионален живот няколко пъти високи постове с огромно напрежение, винаги ми е падало напрежението, след като приключи съответният мандат, и сега няма изключение, обясни премиерът в оставка.

Той не е променил и подкрепата си за Кристалина Георгиева за върховен представител на ЕС за външната политика. Струва ми се националноотговорно тя да бъде номинирана, за да може страната ни да има висока позиция в Европа, мотивира се Пламен Орешарски и посочи, че тъй като винаги стои зад действията си, остава и зад Георгиева, "ако имаме тези шансове". Според Орешарски въпросът е бил обсъждан вчера на оперативно заседание на Министерския съвет, както и въпросът за строителството на седми реактор на АЕЦ "Козлодуй". За отговор на въпроса "Кой предложи Делян Пеевски" все още било рано, каза той.

Пламен Орешарски имал покана за конгреса на БСП в неделя, но дали щял да отиде, по думите му - "има време дотогава".

Водещи новини

Още новини