Проблемите, които срещна проектът за газопровод "Южен поток", имат открито политически характер, заяви бившият президент на България Георги Първанов в ексклузивно интервю за ИТАР-ТАСС.
Първанов изтъкна, че "Южен поток" "е икономически изгоден, дава гаранции за сигурност на българската енергетика, отразява се положително върху социалната сфера и дава допълнителни гаранции в най-широк смисъл на България и други страни членки на ЕС", посочва агенцията.
Затова според политика той е "разчитал българското правителство да прояви характер, както направиха някои други страни". "Вместо това обаче съвсем неочаквано прозвуча изявлението на премиера Пламен Орешарски, че е наредил "Южен поток" да бъде спрян", продължи Първанов. "Очевидно е, че България става заложник в геостратегически игри", добави той.
Бившият президент изрази недоумение от позицията на хора от ръководството на ЕС, "заявили, че докато Русия и Украйна не изчистят нещата помежду си, "Южен поток" няма да има". "Защо обаче никой не поставя въпроса за "Северен поток"? Нали щом има северен газопровод, трябва да има и южен", каза той.
Българският политик е убеден, че страната му има нужда от мощен енергиен отрасъл, който не ще може да се развива пълноценно без проекти за изграждане на газопроводи, "най-перспективен от които е "Южен поток", отбелязва ИТАР-ТАСС. България може да бъде достоен партньор в рамките на ЕС и същевременно да поддържа добри отношения с Русия, смята Георги Първанов.
През последните години отношенията между София и Москва са в криза и "се движат в обратна посока", констатира той. Доста е показателно дори това, че от пет години насам български премиер нито веднъж не е посещавал Москва. През това време бяха зачеркнати или пратени в периферията ред съвместни проекти, особено в енергийната сфера, каза бившият президент.
Първанов подчерта, че става дума "не за руски, а за европейски проекти", сред които са газопроводът "Южен поток" и изграждането на АЕЦ "Белене". Според него за някои проекти, особено в енергетиката, е намерена далеч "не равностойна замяна". Така например "на мястото на "Белене" дойде седми реактор от АЕЦ "Козлодуй", който смята да изгради американската компания "Уестинхаус", посочи Първанов.
"Нарушен бе политическият диалог" между Москва и София, което "също се отрази на икономическите контакти и културната сфера", каза той. "След подема през първото десетилетие от този век" днешното западане буди тревога, отбеляза Първанов, според когото политиката на сегашното българско правителство "не отговаря на националните интереси".
В интерес на България е да има "мощен енергиен отрасъл с ядрени проекти и проекти за изграждане на газопроводи, най-перспективен от които е "Южен поток", изтъкна бившият президент. "Затова настоявам България да прояви характер в европейската си политика. Трябва да проявяваме солидарност с европейските си съюзници, но да отстояваме и своето право на специални отношения с Руската федерация, тъй като сме свързани не само в исторически и културен, но и в икономически план", заяви той. Първанов е убеден, че тази връзка "е взаимна, от нея България би могла да печели", отбелязва агенцията.
Бившият президент изрази надежда, че следващият парламент и следващото правителство на България "ще стабилизират двустранните отношения". "Можем да сме достоен партньор в рамките на ЕС, но това изобщо не налага студени отношения с Русия", подчерта той, цитиран от ИТАР-ТАСС.