Миков: Искате повсеместен пожар, сигурно ще го получите (видео+обновена)

share

Днешната дискусия е доказателство, че България е в дълбока институционална криза. Защото сме без ясно разбиране, че избори не могат да се проведат без състав на Сметната палата.

Това заяви от парламентарната трибуна председателят на Народното събрание Михаил Миков във връзка с днешните ожесточени дебати за членове на Сметната палата.

Без такова разбиране няма смисъл да има въобще Сметна палата. Или вие ще кажете сигурно, че няма смисъл да има Народно събрание, да няма президентство, продължи той.

Миков бе категоричен, че този орган, който съществува от десетилетия, не може да просъществува без хора, които да се чуват в парламента. Това ли е политическият живот и парламентарната дискусия България през 2014, недоумява той.

Такова поведение, по неговите думи, по-скоро отвращава хората, отколкото да печели техните заплати. „Вземете 240 мандата, вие не разбрахте ли, че не може да функционира нито една институция, още повече представителната власт в НС, без участието на всички. Защо смятате, че примерът който давате няма да бъде заразителен“, попита Миков.

Вие днес заплашвате тези хора, утре други ще заплашват тези, които вие избирате. Така ли ще градим държава? Кой ще иска да стане член на институция, която така или иначе се избира от НС? Как ще тежи неговата дума? Как ще се уважава тази институция? Искате финансова дисциплина? Искате контрол при разходване на публичните средства? Не искате това. Искате повсеместен пожар. Сигурно ще го получите“, категоричен бе шефът на НС.

Такъв подход поражда винаги равно по тежест и обратно действие. Сега, спечелили сте европейските избори и миризмата на власт подбужда желанието за триумф, за завземане на институциите, но този триумф е твърде лъжовен. Аз мисля, че към Сметната палата трябва да се отнасяме сериозно, не хората там да слушат поръчките на една или друга политическа партия. Именно затова мандатът й е 7 години, отбеляза Михаил Миков.

Има и друг подход - освен персоналните заплахи утре да разтурите Сметната палата и той прозвуча във вашите изказвания. Аз мисля, че днес трябва да изберем членове на Сметната палата, особено предвид създалата се предизборна ситуация. Смятам, че никой дори от опозицията, не постави под съмнение професионалните качества, а дори и куража на кандидатите. Смятам, че те ще получат доверие, подчерта Миков.

Той благодари за куража им, защото по-думите му, България има нужда от Сметна палата и те ще носят тази отговорност.

Изказването му обаче породи бурни реакции от страна на опозицията.
„Не го слушайте какво говори. Той е професионален политик. Искахме да ви подадем ръка, да излезете от това блато. Вие не го направихте“, заяви Семир Абумелих от ГЕРБ.

„Неговото изказване няма никаква връзка с днешните дебати. Много бързо започна да работи сякаш е в опозиционна партия. Не му оправи чест на г-н Миков по този елементарен начин да си измие ръцете. Вие не можете да си осигурите кворума, а говорите за това, че депутатите били безделници. Почнахте да се държите все едно падате от някъде“, обяви и Александър Ненков .

Според Веселин Вучков пък „това изказване на г-н Миков прилича точно на самообвинение и самокритика“.

Тук Миков се извини на всички, които са приели думите му лично. „Въпреки голямото ми желание да засилим отчетността на органите, това остава дълг на 42 НС, но то беше дълг и на 41 НС, защото голямата част от докладите са от 2010 и 2011. Това не успяхме да решим заради липсата на ритмичност“, каза той.

Това провокира бившият шеф на парламента Цецка Цачева да направи лично обяснение: „Кога разбрахте, г-н Миков, че има институционална криза? Тъжно е и мене ме боли като парламентарист, убеден, че НС днес не е това, което залага дневния ред на обществото. Стигна се дотам да се свиква КСНС, за да се решават проблемите на държавата? Защо не тук? Тази криза е повече от година. Ние сме политически трупове, г-н Миков, заради вас“.

Йордан Цонев направи процедурно предложение за удължаване на заседанието до приемане на тази точка. Това бе прието, но след приетата след това и 30-минутна почивка.

Водещи новини

Още новини